Pseudonim:
"Hanka"
Data urodzenia:
1922-01-22
Data śmierci:
2000-01-12
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Lwów
Imiona rodziców:
Zygmunt - Agnieszka z domu Kącka
Nazwisko konspiracyjne:
Hanna Rybicka
Wykształcenie:
W latach 1939-41 studentka medycyny - Instytut Medyczny we Lwowie, po roku 1941 Medyczne Fach-Kursy we Lwowie i tajne komplety, następnie, po przyjeździe do Warszawy słuchaczka Prywatnej Szkoły Zawodowej dla Pomocniczego Personelu Sanitarnego doc. Jana Zaorskiego przy ul Koszykowej 78. Pod przykrywką tej działającej oficjalnie szkoły, funkcjonował Tajny Wydział Lekarski Uniwersytetu Warszawskiego.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Do 1941 roku była łączniczką-kurierką komórki prasowo-wydawniczej w Wydziale Propagandy Zarządu Okręgowego Lwów - Stronnictwa Narodowego (SN). Jej przełożonym był szef tej komórki - Zbigniew Nowosad ps. "Pękala". Na trasie Lwów-Warszawa przewoziła tajną prasę SN - "Słowo Polskie", która trafiała do komórek Stronnictwa Narodowego i oddziałów Narodowych Sił Zbrojnych. Po 1941 r., podczas kolejnego transportu prasy ze Lwowa do stolicy, na dworcu w ręce niemieckie wpadła przypadkowo jej walizka z materiałami konspiracyjnymi. Zatrzymano też jej koleżankę, z którą podróżowała. Ta zdołała udowodnić, że bagaż nie należy do niej i została zwolniona, jednak Maria miała już odcięty powrót do Lwowa i pozostała w Warszawie. Jej dalsza działalność konspiracyjna na terenie stolicy pozostaje nieznana.
Oddział:
Uczestniczka Powstania Warszawskiego - sanitariuszka - brak danych na temat przydziału
Losy po Powstaniu:
Po kapitulacji poszła do niewoli - jeniec Stalagu VI-C Oberlangen (obóz wyzwolony 18.04.1945 r. przez kombinowany patrol 3. szwadronu 10. Pułku Strzelców Konnych 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka)
Losy powojenne:
Po wyzwoleniu przez dwa lata przebywała na Zachodzie na terenie okupowanych Niemiec i Holandii. Wyszła za mąż za Henryka Kentzera - żołnierza 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka, który brał udział w wyzwoleniu obozu. W 1947 r. oboje wrócili do Polski i zamieszkali w Gostkowie pod Toruniem, a po dwóch latach w samym Toruniu.
Nazwisko po mężu:
Maria Kentzer
Miejsce śmierci:
Toruń, pochowana na Cmentarzu Komunalnym przy ul Antczaka
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter