Pseudonim:
"Wanda", "Marysia"
Data urodzenia:
1923-09-08
Data śmierci:
1995-09-20
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Końskie
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żubr" - poczet dowódcy
Szlak bojowy:
Żoliborz
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI-A Altengrabow, Kommando-Lazarett Gross-Lübars, następnie osadzona w Stalagu VI C Oberlangen.
Numer jeniecki:
46534
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu obozu przez aliantów znalazła się w Paryżu, gdzie mieszkał brat jej ojca i zamieszkała u niego. Ukończyła studia na Sorbonie (wybrała kierunek prawo, które rozpoczęła na tajnych kompletach w Polsce oraz ekonomię). Ze stopniem doktora ekonomii została pracownikiem naukowym na Sorbonie. Wyszła za mąż za Francuza, Bernarda Dumas, z którym miała dwoje dzieci. Do Polski przyjechała po raz pierwszy po wojnie w 1947 roku, a potem dopiero w 1960. Od roku 1960 do śmierci swojej matki w 1984 roku przyjeżdżała do Polski rokrocznie w czasie letnich wakacji. Zmarła w 1995 roku.
Nazwiska :
Maria Olimpia Wanda Loumbée, po mężu Dumas
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, zdjęcie ze zbiorów rodzinnych udostępniła p. Ewa Loumbée-Mc Cabe. Data śmierci przekazana przez rodzinę
Publikacje :
Tomasz Łabuszewski, Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego T.4 - Jeńcy wojenni - żołnierze Powstania Warszawskiego, Warszawa, 1997, Bańkowska Felicja, Kabzińska Krystyna, Dziewczęta ze Stalagu VIC Oberlangen, Warszawa, 1998
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Maria Olimpia Wanda Loumbée, po mężu Dumas. Zdjęcie ze zbiorów rodzinnych udostępniła p. Ewa Loumbée-Mc Cabe

Maria Olimpia Wanda Loumbée, po mężu Dumas. Zdjęcie ze zbiorów rodzinnych udostępniła p. Ewa Loumbée-Mc Cabe

Nasz newsletter