Maria (Mirosława) Gadzińska

Pseudonim:
"Krysia I"
Data urodzenia:
1926-10-24
Data śmierci:
1944-09-15
Funkcja:
sanitariuszka
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 61 Miejsce: 13
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Władysław - Waleria
Wykształcenie do 1944 r. :
Uczennica
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Szwoleżerów 7 m. 32
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie „Kryska” - przypuszczalny przydział: batalion „Tur„, 3 kompania ”Igora„ (d-ca ppor. Władysław Matusewicz ”Igor", poległ 20.09.1944).
Szlak bojowy:
Górny Czerniaków
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległa we wrześniu 1944 roku.

Według relacji rodzinnej poległa w dniu 15.09.1944r trafiona najprawdopodobniej przez niemieckiego snajpera z przeciwległego budynku, gdy niosła kawę z sąsiedniej klatki do piwnicy, w której przebywała jej młodsza siostra Anna Gadzińska oraz inni Powstańcy. Według tej samej relacji zgromadzeni w piwnicy odradzali Mirusi (Mirosławie) pójście po kawę, ostrzegając ją, że Niemcy prowadzą ostrzał z przeciwległej kamienicy, Mirosława jednak zaryzykowała i została trafiona w klatce kamienicy. Po śmierci ściągnięta z przejścia przez jednego z Powstańców przebywających w piwnicy.

Miejsce pochówku:
Pochowana tymczasowo na ul. Zagórnej róg Czerniakowskiej. Ekshumowana 8-9 kwietnia 1945 r. na Cmentarz Wojskowy na Powązkach
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, Polski Czerwony Krzyż, Archiwum Państwowe m. st. Warszawy - listy ekshumowanych, baza Mur Pamięci, MPW-ankieta zgłoszeniowa, 2004 r.; zgłaszający: p. Grzegorz Rogala, siostrzeniec.
Uwagi:
Adres zamieszkania podany na liście ekshumacyjnej - Szwoleżerów 5 m. 32 i taki sam pojawia się w zapisie dotyczącym Walerii Gadzińskiej. Adres podawany w PCK przez Władysława Gadzińskiego - ul. Szwoleżerów 7/32. Zawartość depozytu PCK - wg zapisu kartoteki ogólnej PCK: karta rozpoznawcza (kennkarta), dwie przepustki powstańcze, pismo z przydziałem powstańczym, legitymacja, zaświadczenie, obrazki, puderniczka. Na rewersie karty PCK opis: Pseudonim "Krysia I", długie blond włosy, brązowy żakiet w jodełkę, czarna spódnica, fartuch granatowy, opaska biało-czerwona". Numer znaczka 13899. Sanitariuszka powstańcza". Po wojnie od kwietnia do jesieni 1945 roku poszukiwana przez ojca Władysława za pośrednictwem PCK : ostatni raz widziana na Zagórnej 15 września 1944 roku, informacji brak. Szczegółowe okoliczności śmierci (cytowaną w biogramie relację rodzinną) przesłał na Kontakt p. Jan Nowakowski (2020).
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Archiwum Państwowe m. st. Warszawy - listy ekshumowanych.

Archiwum Państwowe m. st. Warszawy - listy ekshumowanych.

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

Nasz newsletter