Pseudonim
"Duża"
Data urodzenia
1926-08-29
Data śmierci
-
Stopień
sanitariuszka
Stopień
strzelec
Miejsce urodzenia
Warszawa
Imiona rodziców
Mieczysław - Julia z domu Stecka
Wykształcenie i praca do 1944 r.
W czerwcu 1939 roku skończyła 6 klasę Szkoły Rodziny Wojskowej i zdała egzamin do Gimnazjum Królowej Jadwigi. Podczas pierwszego roku okupacji kontynuowała naukę, z grupą kolegów, we własnym domu. Od II klasy gimnazjalnej do I licealnej uczęszczała do tajnego Gimnazjum I Liceum Sióstr Nazaretanek. Oficjalnie była to Szkoła Zawodowa Krawiecka, po ukończeniu której zdała egzamin przed niemiecką komisją, po czym została skierowana do pracy w fabryce Tobbensa w Warszawie. W fabryce pracowała do jej zbombardowania przez lotnictwo sowieckie.
Pseudonimy
"Duża", "Maryla"
Udział w konspiracji 1939-1944
W konspiracji od 1943 roku; uczestniczyła w akcjach Małego Sabotażu, szkoleniach i przewożeniu broni. Przydział w lipcu 1944 - V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4. Rejon - II batalion szturmowy "Odwet" ("Odwet II")
Adres przed Powstaniem Warszawskim
Warszawa ul. 6 Sierpnia 24
Oddział
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4. Rejon - II batalion szturmowy "Odwet" ("Odwet II")
Odniesione rany
Ranna 1.08.1944 r. - postrzał prawego ramienia.
Szlak bojowy
Kolonia Staszica.
Losy po Powstaniu
Po wygaśnięciu walk na terenie dzielnicy, 14 sierpnia wyszła z Warszawy z ludnością cywilną. Uciekła z kolumny marszowej i dotarła do Milanówka, następnie do Kielc, gdzie odnalazła swoją matkę i brata - także wypędzonych z Warszawy do obozu w Pruszkowie.
Losy po wojnie
W 1947 roku zdała maturę po ukończeniu Liceum dla Dorosłych w Warszawie i rozpoczęła studia w Wyższej Szkole Higieny Psychicznej, w 1952 roku, magisterium musiała jednak robić na Uniwersytecie Warszawskim, ponieważ WSHP nie otrzymała praw akademickich i została zlikwidowana, jako oparta "na zgniłych wzorach amerykańskich”. Po studiach pracowała w Poradniach Zdrowia Psychicznego, a ostatnio w Ośrodku Diagnostycznym przy Sądzie dla Nieletnich. W 1947 roku wyszła za mąż za Eustachego Lecha Karłowskiego, herbu Prawdzic, artystę-grafika. Ze związku tego miała dwóch synów - Macieja i Jacka.
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram