Pseudonim:
"Marta"
Data urodzenia:
1921-08-02
Data śmierci:
2002-01-25
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Ciechanów
Imiona rodziców:
Tadeusz - Zofia z Jasieńskich
Wykształcenie do 1939 r.:
W maju 1939 roku uzyskała maturę w Gimnazjum im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie. Następnie pracowała w składzie materiałów piśmiennych i galanteryjnych T. Raniecki i J. Baranowski w Ciechanowie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Podczas okupacji należała do konspiracji - brak danych na temat organizacji i przydziału. Wyszła za mąż za mgr inż. Zbigniewa Kuncewicza - głównego chemika Cukrowni Ciechanów. Zagrożeni aresztowaniem wyjechali obydwoje do Warszawy.
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - Szpital Polowy ul. Mokotowska 55.
Dzielnica:
Śródmieście Południe
Losy po wojnie:
Po wojnie Maria i Zbigniew związani byli pracą zawodową w przemyśle cukrowniczym pracując kolejno: w Cukrowni "Świdnica" w Pszennie, w Cukrowni "Kluczewo" k. Stargardu Szczecińskiego oraz w Cukrowni "Chełmża". Zbigniew Kuncewicz we wszystkich tych cukrowniach pełnił funkcje dyrektorskie. W 1960 roku zamieszkali w Warszawie. Zbigniew Kuncewicz zm. 18 września 1998 roku. Maria Kuncewicz zmarła 25 stycznia 2002 roku. Obydwoje pochowani na cmentarzu na Bielanach w Warszawie.
Źródła:
Relacje i materiały pochodzą z archiwum domowego p. Zofii Chołocińskiej z Wrocławia - siostry Marii Kuncewicz.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter