Pseudonim
"Poręba"
Data urodzenia
1928-09-15
Data śmierci
2013-05-03
Stopień
łączniczka
Stopień
strzelec
Miejsce urodzenia
Warszawa
Imiona rodziców
Aleksander - Stanisława z domu Kozłowska
Używane pseudonimy
"Poręba", "Marek"
Udział w konspiracji 1939-1944
W konspiracji od sierpnia 1943 r. kiedy to wstąpiła do formacji harcerskiej i złożyła przysięgę w domu na ul. Grottgera. Odbyła przeszkolenie łączniczki, a także podstawowe przeszkolenie sanitarne i obchodzenia się z bronią. Szkolenie z obchodzenia się z bronią odbywało się w domu na ul. Górskiego. Komendantką łączniczek była Hala Łączyńska (z ul. Pięknej - Piusa); sanitariat prowadziła Maria Jezierska pseudonim “Bogdańska”, zajęcia z musztry i broni prowadził pchor. Staszek “Wist”. Jako łączniczka przewoziła prasę, meldunki i broń (w pamięci utrwaliła się trasa “Most” – z obecnego pl. Dzierżyńskiego do Otwocka – jechała wtedy bez dokumentów i z obstawą, a meldunki wciśnięte były w gilzy papierosów). Wioząc dość nędznie opakowany Kb przez most Poniatowskiego na Grochów podtrzymywana była na zewnętrznym stopniu przeładowanego tramwaju przez młodego wermachtowca. Brała również udział w pracach rozpoznawczych - Okęcie ( późna zima 1943 r.)- rozpoznawanie stanowiska działek p-lot. W okresie luty -marzec 1944 r. pracowała przy wywoływaniu klisz książki “Dywizjon 303”. Wiosną 1944 r. opracowywała w dużym powiększeniu plan fragmentu ulicy Żelaznej od Alei, z zaznaczeniem przejść, posterunków itd.. 26 lipca 1944 r. została zmobilizowana i zakwaterowana na ul. Lekarskiej , a następnie u państwa Jezierskich na pl. Napoleona – na I piętrze.
Adres przed Powstaniem Warszawskim
Warszawa ul. Radzymińska 56 m.6
Oddział
Armia Krajowa - IV zgrupowanie "Gurt" - 2. Harcerska Bateria Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik" - łączniczka. Jej przełożoną - patrolową łączniczek była ”Średzka” Halina Loga oraz ”Żabska” Elżbieta Tatarkiewicz.
Szlak bojowy
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu
Niewola niemiecka - kolejno jeniec stalagów: 344 Lamsdorf , IV B Mühlberg, IV E Altenburg, VI C Oberlangen,pseudonim obozowy “Marek”. Uwolniona 12 kwietnia 1945 r. przez przez oddział I Dywizji Pancernej gen. Maczka
Numer jeniecki
106843
Losy po wojnie
Po wyzwoleniu służyła w RAF-ie w WAAF. W styczniu 1947 r. uzyskała w Wielkiej Brytanii eksternistycznie świadectwo dojrzałości. Powróciła do kraju w lipcu 1947 r. Ukończyła 3-letnie studia w Akademii Nauk Politycznych, Wydział Dyplomatyczno - Konsularny oraz Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego
Odznaczenia
Odznaczona Krzyżem AK, Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Partyzanckim, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Wojska, Medalem Lotnictwa oraz brytyjskim War Medal.
Nazwisko po mężu
Biernacka
Miejsce pochówku
Zmarła w Warszawie 3 maja 2013 r. Pogrzeb 13 maja 2013 r. na Starych Powązkach.
źródła
Nekrolog w "GW", data emisji : 09.05.2013
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram