Pseudonim:
"Myszka"
Data urodzenia:
1917-08-15
Data śmierci:
1991-08-23
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Dobra powiat Łask w województwie łódzkim
Wykształcenie :
Razem z siostrą Elżbietą pierwsze nauki pobierała w prywatnej szkole Panien Szczuka w Rabce. Po ukoń­czeniu szkoły przeniosły się do Warszawy pod opiekę A. W. Chrzanowskiego, kuzyna ojca i przyjaciela, prezesa Sądu Apelacyjnego. Maria, uczęszczając do gimnazjum im. Cecylii Plater-Zyberkównej otrzymała w 1936 r. świadectwo dojrzałości. Studia wyższe rozpoczęła w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, uzyskując dyplom magisterski nauk ekonomicznych.
Udział w konspiracji 1939 -1944:
W czasie wojny głęboko zaangażowana w pracę konspiracyjną, jednak brak szczegółów na temat tej działalności.
Praca w czasie okupacji :
Pracowała jako robotnica w Spółdzielni Instytutu Fermentacyjnego
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - pułk KG AK "Baszta" - sanitariat - Szpital Elżbietanek ul. Goszczyńskiego 1
Dzielnica:
Mokotów
Losy po wojnie :
Historyk sztuki, wieloletni, zasłużony pracownik Służb Konserwatorskich, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Po wojnie, w 1945 r. podjęła pracę w Biurze Odbudowy Stolicy, aby równocześnie, w 1946 r., rozpocząć studia na Uniwersytecie Warszawskim, które ukończyła w 1952 r., otrzymując dyplom magistra filozofii w zakresie historii sztuki. Od 1952 roku była aktywnym członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki Oddziału Warszawskiego, gdzie wielokrotnie piastowała funkcje członka Zarządu. W latach 1948 ­-1954, po reorganizacji BOS-u, zatrudniona została w Urzędzie Konserwatorskim dla m.st. Warszawy. Brała czynny udział w pracach przy odbudowie Starego Miasta w Warszawie, m. in kompletując i przygotowując dokumentacje dla prac projektowych. W 1954 r. przeszła do pracy w Państwowym Przedsię­biorstwie Pracownie Konserwacji Zabytków, w dziale Dokumentacji Naukowo-Historycznej. Pracując, jednocześnie gromadziła materiały do przyszłej pracy doktorskiej, którą miała obronić pod kierunkiem prof, dr Zygmunta Śmiechowskiego. Postępująca, nieuleczalny choroba uniemożliwiła Jej urzeczywistnienie tego zamiaru.
Nazwisko po mężu :
Maria Sulimierska - Laube - w 1957 roku wyszła za mąż za architekta Jana Laube.
Miejsce śmierci :
Warszawa
Informacje dodatkowe:
Urodziła się w rodzinie ziemiańskiej 15 sierpnia 1917 r. Lata dziecinne upłynęły Jej w domu zasobnym, o dawnych tradycjach ziemiańskich, kulturalnym, peł­nym rodzinnych pamiątek. Jednakże przed ukończeniem 10 roku życia straciła kolejno obydwoje rodziców.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW [Maria Laube], wspomnienie zamieszczone w czasopiśmie "Ochrona Zabytków" 45/3 (178), 252-254/1992 r.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fot.  bazhum.muzhp.pl - "Ochrona Zabytków" 45/3 (178), 252-254/1992 r.

Fot. bazhum.muzhp.pl - "Ochrona Zabytków" 45/3 (178), 252-254/1992 r.

Nasz newsletter