Pseudonim:
"Magda"
Data urodzenia:
1924-04-18
Data śmierci:
2020-09-24
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Żurawica koło Sandomierza
Imiona rodziców :
Franciszek - Kazimiera z domu Russocka
Wykształcenie do 1944 r . :
Przed wojną ukończyła trzy klasy gimnazjum „Sacre Coeur” w Zbylitowskiej Górze. W 1942 roku, po śmierci ojca, rozpoczęła naukę w szkole pielęgniarskiej w Warszawie.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Żurawica
Udział w konspiracji 1939-1944:
Do konspiracji wprowadzona za sprawą koleżanek z gimnazjum klasztornego. Trafiła do komórki AK, w której szykowano dwie drużyny sanitarne. Jedną z drużyn kierowała Teresa Krassowska „Joanna” (w 1940 r. zorganizowała grupę sanitariuszek i łączniczek, tzw. "maltanek", podległą Oddziałowi II Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej, poległa w Powstaniu Warszawskim, 2.09.1944 na ul. Miodowej 23), drugą Helena Brzozowska "Anna".
Oddział:
„Bakcyl” (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - GPO (Główny Punkt Opatrunkowy) ul. Elektoralna 16, następnie Szpital Maltański. 6-7 sierpnia wraz z Różą Siemieńską ps. „Kasia" opiekowały się rannymi w szpitalu polowym w gmachu Sądów przy ul. Leszno.
Dzielnica:
Wola - Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Po wkroczeniu Niemców do gmachu Sądów wyszły w kolumnie ludności cywilnej i rannych kierowanych do tymczasowego obozu przejściowego utworzonego na terenie kościoła św. Wojciecha na ul. Wolskiej. Wraz z "Kasią" postanowiły przedostać się do Kampinosu, jednak po wyjściu z miasta zostały zatrzymane przez Niemców w miejscowości Chrzanów.
Losy po wojnie:
Długoletni nauczyciel Śląskiej Akademii Medycznej. Wicemistrzyni Polski w żeglarstwie w roku 1953 i 1954 r na jeziorze Jegocin w klasie Finn z ramienia AZS Rokitnica. Na mistrzostwach w roku 1953 pierwszy raz pływała na żaglowce Finn. Konkurując z drużynami z Warszawy i z Krakowa zajęła drugie miejsce. Jako nagrodę otrzymała dla sekcji żaglówkę Finn. W 1953 r. dostała się do reprezentacji Polski. W kadrze narodowej zwyciężyła w regatach międzynarodowych w Olsztynie w klasie Finn.
Miejsce pochówku:
Katowice
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW. Wielokrotnie wymieniana i cytowana w książce Heleny Brzozowskiej pt. Nasza dziwna grupa ZWZ-AK", Wydawnictwo WAM, Kraków 1993. Nekrolog prasowy, data emisji 03.10.2020. Pełną datę zgonu podała p. Ewa Gauld (MPW-kontakt: p. Jan Wawszczyk).
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter