Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1885-04-29
Data śmierci:
1944-08-04
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 72 Miejsce: 66
Miejsce urodzenia:
Łódź
Imiona rodziców:
Bolesław Tadeusz Wocalewski - Anna z domu Zakrzewska
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi
Oddział:
Szare Szeregi - Pogotowie Harcerek
Szlak bojowy:
Śródmieście - ul. 6 Sierpnia 16
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Wybuch Powstania Warszawskiego, tak jak siostrę, zastał ją w internacie przy ul. 6 Sierpnia, gdzie ulokowano tymczasową siedzibę Pogotowia Harcerek. Zabrana przez Niemców wraz z trzema innymi instruktorkami harcerskimi, Jadwigą Szletyńską (swoją siostrą), Ireną Riessówną i Marią Burkówną, zginęła w nieznanych okolicznościach, prawdopodobnie pędzona jako "żywa tarcza" przed czołgami atakującymi pozycje powstańcze.
Miejsce pochówku:
Upamiętniona mogiłą symboliczną na Cmentarzu Starym w Łodzi - kw. 22
Odznaczenia:
26 września 2009 „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej” została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Jej siostra Jadwiga Szletyńska z domu Wocalewska była instruktorką harcerską, podczas Powstania także w punkcie Pogotowia Harcerek w budynku internatu dla dziewcząt przy ul. 6. sierpnia. Zamordowana wraz z siostrą w nieznanych okolicznościach. W Powstaniu Warszawskim walczyły także dzieci Jadwigi - syn Jerzy Szletyński i córka Zofia Szletyńska.
Informacje dodatkowe:
Maria Wocalewska ukończyła w swym rodzinnym mieście gimnazjum, a potem wyjechała do Krakowa. Tam studiowała nauki przyrodnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach wróciła do Łodzi. Tak jak ojciec, została nauczycielką. Stała na czele Narodowej Młodzieży Niepodległościowej. Prowadziła tajne nauczanie w kółkach samokształceniowych. Na ich bazie powstawały drużyny skautowe. Maria została przyboczną w Drużynie Skautowej im. Emilii Plater w Łodzi. Między 1914 a 1916 roku była komendantką wszystkich łódzkich żeńskich drużyn skautowych. Po odzyskaniu niepodległości znalazła się w Prezydium Zjazdu Zjednoczeniowego wszystkich organizacji harcerskich kraju. W latach 1921-1923 roku była naczelniczką wszystkich harcerek. Została Harcmistrzynią Rzeczpospolitej. Po wybuchu wojny została wysiedlona z Łodzi. Wyjechała do Warszawy. Włączyła się w działalność konspiracyjną. Kierowała też Domem Dziecka Rady Głównej Opiekuńczej w Skolimowie. Należała do Tajnego Naczelnictwa ZHP „Szarych Szeregów”. Była delegatką Naczelnictwa Harcerek. Maria Wocalewska jest patronką 22 Łódzkiej Drużyny Harcerek „Watra” ZHP oraz wraz ze swoimi siostrami Jadwigą i Zofią patronką Łodzkiego Hufca Zuchów i Harcerek „Róża” Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Publikacje:
Artykuł "Szletyńscy z Łodzi: rodzina, która walczyła o niepodległość" autorstwa Anny Gronczewskiej, w: "Dziennik Łódzki - Historia" 11/2015
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

hm. Maria Wocalewska (1885 - 1944). Fot. udostępnił ze zbiorów rodzinnych p. Szletyński

hm. Maria Wocalewska (1885 - 1944). Fot. udostępnił ze zbiorów rodzinnych p. Szletyński

Nasz newsletter