Pseudonim:
"Ryśka"
Data urodzenia:
1916-11-13
Data śmierci:
2006-12-24
Funkcja:
łączniczka - sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Dąbrowa Górnicza
Imiona rodziców:
Piotr - Stanisława
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi
Oddział:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Bartkiewicz" - sanitariat
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną.
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Żona Edwarda Zürna ps. "Jacek" - poległego w Powstaniu Warszawskim szefa Głównej Kwatery Szarych Szeregów
Odznaczenia:
Odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP” i Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP” z „Rozetą-Mieczami”.
Miejsce śmierci:
Warszawa.
Informacje dodatkowe - harcerstwo:
Harcerka ZHP od 1933 r., uczestniczyła w Pogotowiu Harcerek i Powstaniu Warszawskim, po wojnie była m.in. hufcową Hufca Harcerek Sopot (1945-46), referentką komendy Warszawskiej Chorągwi Harcerek (1946-48), drużynową w Hufcu Warszawa-Żoliborz (1956-60), instruktorką Harcerskiego Ośrodka Badań Pedagogicznych (1961-70) i Głównej Kwatery ZHP (1971-2001).
Źródła:
MPW-baza uczestników PW
Publikacje:
Ewangelicy warszawscy w walce o niepodległość Polski 1939-45 : słownik biograficzny. T. 1 / [prace badawcze i red. Alina Eleonora z Rudzkich Janowska et al. ; Komisja Ochrony Pamiątek, Stołeczny Instytut Historyczny przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie]Warszawa: Oficyna Wydawnicza Mentor; Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy, 2007.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter