Pseudonim:
"Czesław"
Data urodzenia:
1922-05-25
Data śmierci:
1987-02-05
Funkcja:
-
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Zielona Dąbrowa
Imiona rodziców:
Józef - Maria Anna z domu Chlewska
Oddział:
Uczestnik Powstania Warszawskiego - prawdopodobnie 3. batalion pancerny "Golski"
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe - Politechnika Warszawska
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu na terenie Austrii. Obóz wyzwolili żołnierze Armii Czerwonej, którzy wycofali się ustępując Amerykanom.
Numer jeniecki:
223227
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu wcielony do II Korpusu Polskiego gen. Andersa we Włoszech, gdzie służył w 65 Pomorskim Baonie Piechoty (nr ewidencyjny 1922-309/II) stacjonującym w Barii, po czym został przeniesiony do Londynu. Dnia 15.01.1947 roku rozkazem II Korpusu nr 181 został odznaczony Medalem Wojska (nr legitymacji 1812). W Londynie rozpoczął studia na Politechnice, które przerwał powrót do Polski w 1947 roku na prośbę swojej matki. W Warszawie studiował na Politechnice Warszawskiej, którą ukończył z tytułem inżyniera. W 1954 ożenił się z Jadwigą Wiśniewską, w 1955 roku urodził się jego jedyny syn Krzysztof Józef Czapski, a 19.01.1956 roku przeprowadził się z rodziną do Częstochowy.
Miejsce śmierci:
Częstochowa
Informacje dodatkowe:
Ojciec, Józef Czapski, został rozstrzelany pod koniec Powstania Warszawskiego w murach akademika Politechniki Warszawskiej.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter