Pseudonim:
"Mister"
Data urodzenia:
1924-07-16
Data śmierci:
2007-07-09
Funkcja:
-
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Ignacy - Florentyna z domu Wilczyńska
Wykształcenie:
Wychowanek Gimnazjum Księży Marianów na Bielanach w Warszawie, maturę zdał na tajnych kompletach. Absolwent Liceum Chemiczno-Ceramicznego w Warszawie. Po wojnie absolwent Wydziału Hutniczego Akademii Górniczo-Hutniczej oraz student Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od jesieni 1940 roku do września 1941 w Służbie Zwycięstwu Polski (ZSP) - ZWZ, następnie w Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy (OW ZJ) - Narodowe Siły Zbrojne. Od stycznia do maja 1943 - 7 pp. "Garłuch"-"Madagaskar", w czerwcu 1943 roku powrócił do NSZ, gdzie ukończył kurs I bat. Szkoły Podchorążych NSZ. W NSZ awansowany do stopnia kaprala.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Bednarska 12
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa „Północ” - zgrupowanie „Sienkiewicz”, następnie odcinek „Kuba”-„Sosna” - batalion „Gozdawa” - 1. kompania „Wypadowa”, następnie Grupa ”Kampinos„ - batalion mjr. ”Korwina„ - 4 kompania, d-ca kpt. ”Mściwój„ - 2 pluton ppor. "Nawrota". Po wyjściu z Kampinosu w oddziałach kawalerii wileńskiej por. "Góry" ("Doliny") - Adolfa Pilcha.
Szlak bojowy:
Stare Miasto (16-31.08.1944) - kanały - Żoliborz - Kampinos - powiat opoczyński i radomski
Odniesione rany :
Rana (postrzał) głowy - 25.08.1944, umieszczony w szpitalu na Długiej 20
Losy po wojnie:
Wykładowca akademicki i wieloletni członek grona pedagogicznego Akademii Górniczo - Hutniczej, Politechniki Warszawskiej, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego oraz Wyższej Szkoły Pożarnictwa W Warszawie. Wicedyrektor Zakładów Ceramiki Radiowej w Grodzisku Mazowieckim, szef zakładu w Instytucie Szkła i Ceramiki, wieloletni redaktor działu w czasopiśmie "Szkło i ceramika". Członek stowarzyszeń SITPMB i NOT.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Złota Odznaka ZNP i inne.
Miejsce śmierci:
Warszawa.
Miejsce pochówku :
Cmentarz Wojskowy na Powązkach
Informacje dodatkowe:
Członek Sodalicji Mariańskiej
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, nekrolog prasowy, dane z kwestionariusza członka zwykłego Środowiska Żołnierzy AK bat. „Gozdawa"
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter