Pseudonim:
"Pionek"
Data urodzenia:
1910-07-25
Data śmierci:
1996-09-05
Funkcja:
dowódca plutonu
Stopień:
plutonowy z cenzusem (1934), sierżant (wniosek awansowy z 4.09.1944)
Numer legitymacji AK:
00396
Miejsce urodzenia:
Wodynie
Imiona rodziców:
Stanisław - Franciszka
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział II (Informacyjno-Wywiadowczy) - Referat 993/P (Policyjny) - koszary policji ul. Ciepła 13.
Miejsce koncentracji przed godziną "W":
Cmentarz Ewangelicki.
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej II Odział - Batalion Specjalny (od 2.08.1944 w zgrupowaniu "Radosław" pod kryptonimem "Pięść") - 2. kompania - pluton policyjny (policjantów granatowych) - dowódca. Od 6.08.1944 r. w batalionie "Czata 49" - pluton por. "Ruskiego" - dowódca drużyny; następnie w plutonie por. "Jędrasa" i w plutonie por. "Marka". W nocy 30/31.08.1944 r. dowódca drużyny osłonowej pozostawionej na stanowisku przy ul. Mławskiej.
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków - kanały - Mokotów - Las Kabacki
Losy po Powstaniu:
Wraz z sanitariuszką "Różą" - Zofią Rościszewską przeszedł w nocy z 24/25.09.1944 r. z Mokotowa do Lasu Kabackiego.
Losy po wojnie:
Po zakończeniu wojny wziął ślub z sanitariuszką Zofią Rościszewską, która wkrótce ciężko zachorowała i zmarła. W 1949 roku ożenił się powtórnie, w Sochaczewie, z Leokadią ze Starzyńskich. Ukończył Wydział Historii na Uniwersytecie Warszawskim i pracował jako nauczyciel historii w warszawskich szkołach. Szykanowany przez władze PRL za niekonwencjonalny program nauczania prawdziwej historii Polski, w szczególności na temat przebiegu II wojny światowej, zbrodni katyńskiej oraz dziejów Powstania Warszawskiego, otrzymał zakaz wykonywania zawodu na terenie Warszawy. Pracował między innymi w Sochaczewie, w tamtejszym technikum. Z powodów osobistych w końcu lat 50. powrócił do Warszawy i zamieszkał w Henrykowie. Do emerytury uczył w tamtejszych Liceum Ogólnokształcącym i Szkole Podstawowej, z powodu zakazu kuratorium: plastyki (rysunków) oraz zajęć technicznych (prac ręcznych); na tym polu miał poważne osiągnięcia.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter