Pseudonim:
"Pobóg"
Data urodzenia:
1900-04-29
Data śmierci:
1977-04-22
Funkcja:
dowódca kompanii
Stopień:
porucznik
Numer legitymacji AK:
6047
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Piotr - Emilia
Nazwisko konspiracyjne:
Tadeusz Wolski
Lata 1900-1939:
Od 1913 r. razem z bratem związał się z ruchem niepodległościowym - najpierw jako członek Polskiej Organizacji Skautowej, a następnie POW - aby w 1918 roku wziąć czynny udział w rozbrajaniu Niemców w Łodzi. Po ochotniczym zgłoszeniu się do wojska, otrzymał przydział do 1 Batalionu Harcerskiego WP, a następnie do plutonu Osłony Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego w Belwederze i na wyjazdach. Był też instruktorem tworzącej się Kompanii Osłony Naczelnego Wodza. Na własną prośbę przydzielony na front do 5 Pułku Piechoty Legionów, z którym przeszedł szlak Wilno-Dzwińsk-Kijów-Warszawa, aż do końca wojny polsko-rosyjskiej w 1920 r. Przeniesiony do rezerwy w lutym 1922 roku. Urzędnik instytucji prywatnych. Pracował społecznie jako sekretarz Zarządu Okręgu Związku Oficerów Rezerwy. Komendant Obwodu Związku Strzeleckiego w Łodzi, zawodnik – piłkarz (w latach 20.) i lekkoatleta, a następnie członek zarządu i prezes Robotniczego Towarzystwa Sportowego Widzew w Łodzi. W marcu 1939 mianowany porucznikiem rezerwy, a we wrześniu 1939 r. reklamowany od czynnej służby wojskowej przez przemysł wojskowy.
Okupacja niemiecka:
Po wejściu Niemców do Łodzi poszukiwany przez gestapo za działalność antyhitlerowską, szczególnie w ostatnim miejscu pracy. W lutym 1940 roku, jako Tadeusz Wolski, przedostał się do Warszawy, gdzie kontynuował rozpoczętą w Łodzi działalność konspiracyjną służąc m.in. w ZWZ-AK i Grupie Operacyjnej WP "Edward". W lipcu 1944 r. został mianowany do stopnia kapitana i z tym stopniem objął dowództwo 4 kompanii VIII Zgrupowania AK "Krybar" na Powiślu.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" - VIII zgrupowanie "Krybar" - 4. kompania
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa Bojowa "Krybar” (Powiśle) - 4. kompania
Szlak bojowy:
Powiśle - Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec obozu Bergen-Belsen, a następnie w Oflagu II D Gross Born.
Numer jeniecki:
1312
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Żona Eufemia Malinowska „Myszka” była łączniczką VIII Zgrupowania "Krybar" i oficerem łącznikowym w 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka.
Odznaczenia:
Order Virtuti Militari, Krzyż Walecznych 3-krotnie, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy (pośmiertnie), Medal Niepodległości, Krzyż za Wojnę, Medal Łotewski za wojnę, Krzyż P.O.W., Krzyż Legionowy, Krzyż 5. pułku piechoty legionów, Medal Wojska 4-krotnie, Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami, Honorowa Odznaka m. Łodzi, Medal za Zasługi w Kulturze Fizycznej, Medal 100-lecia Sportu Polskiego, Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, Odznaka Honorowa 100 lat Widzewa Łódź.
Losy po wojnie:
Po zakończeniu wojny jako żołnierz AK mógł podjąć pracę jedynie w przemyśle włókienniczym i kolejowym, nadal jednak pracował społecznie w RTS Widzew Łódź (od 1957 jako prezes honorowy) oraz Łódzkim Okręgowym Związku Piłki Nożnej. W 1947 roku urodził mu się syn Janusz.
Miejsce śmierci:
Łódź
Informacje dodatkowe:
Czynny udział w działalności niepodległościowej i walce zbrojnej z okupantami brało także rodzeństwo Mariana Malinowskiego: Henryk Pobóg-Malinowski (1889-1931), Bogdan Jerzy Pobóg-Malinowski (1908-1943), Seweryn Edward Pobóg-Malinowski (1898-1952) , Maria Sylwia Szymańska (Pobóg-Malinowska) (1892-1978)
Źródła:
Archiwum Akt Nowych: Archiwum 4 Kompanii Grupy "Krybar" Armii Krajowej.
Publikacje:
Adam de Michelis, Alicja Rudniewska: Pod rozkazami„Konrada”, Oficyna Wydawnicza Volumen, Warszawa 1993; Włodzimierz Rosłoniec, Grupa „Krybar” Powiśle 1944, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1989.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Marian Malinowski ps. "Pobóg" (1900-1977)

Marian Malinowski ps. "Pobóg" (1900-1977)

<i>Źródło fot. Wikipedia</i>

Źródło fot. Wikipedia

Fotografia z Powstania Warszawskiego. Powiśle. Przysięga ochotników wstępujących w szeregi Armii Krajowej. Na zdjęciu widoczni  por. "Pobóg" (Marian Mieczysław Malinowski) i ks. kapelan Jan Wojciechowski  "Korab". Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IK-1595

Fotografia z Powstania Warszawskiego. Powiśle. Przysięga ochotników wstępujących w szeregi Armii Krajowej. Na zdjęciu widoczni por. "Pobóg" (Marian Mieczysław Malinowski) i ks. kapelan Jan Wojciechowski "Korab". Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IK-1595

Fot. ze zbiorów Archiwum Akt Nowych

Fot. ze zbiorów Archiwum Akt Nowych

Ze zbiorów Archiwum Akt Nowych

Ze zbiorów Archiwum Akt Nowych

Ze zbiorów Archiwum Akt Nowych

Ze zbiorów Archiwum Akt Nowych

Fot. ze zbiorów Archiwum Akt Nowych

Fot. ze zbiorów Archiwum Akt Nowych

Fot. ze zbiorów Archiwum Akt Nowych

Fot. ze zbiorów Archiwum Akt Nowych

Nasz newsletter