Marian Władysław Przybylak

Pseudonim:
"Marian"
Data urodzenia:
1927-03-05
Data śmierci:
2005-11-05
Funkcja:
-
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Poznań
Imiona rodziców:
Józef - Walentyna z domu Pawłowska
Wykształcenie do 1944 roku:
Uczeń Gimnazjum im. Konarskiego w Warszawie
Udział w konspiracji 1939 -1945:
Do konspiracji przystąpił 25 kwietnia 1944 roku, przysięgę składał na ręce mjr. "Romana"
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Nowogrodzka 36 m 5
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Pięść", następnie - od 15.08.1944 r. - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion NOW-AK "Gustaw" - OS "Juliusz" (Oddział Specjalny - dawny pluton 1908)
Szlak bojowy:
Stare Miasto
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI B Fallingbostel oraz Stalagu VI J Dorsten
Losy po wyzwoleniu:
Po wyzwoleniu służył w 2. Korpusie Polskim (PSZ) we Włoszech - Batalion Komandosów
Losy po wojnie:
Pozostał na emigracji. Pierwsze cztery lata spędził w Wenezueli, następnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.
Nazwisko po wojnie:
W latach 50-tych XX w. zmienił nazwisko na Marion Parks. W dokumentacji kombatanckiej figuruje także jako Marian Przybylak-Parks
Miejsce pochowania:
Cmentarz Narodowy w Arlington, Wirginia, USA
Odznaczenia:
Odznaka Pamiątkowa Armii Krajowej (27.05.1946). Medla Wojska (1947).

Według informacji własnych M. Przybylaka (kwestionariusz MPiPS, UdsKiOR) za udział w Powstaniu Warszawskim odznaczony został 03.09.1944 r. Krzyżem Walecznych.

Uwagi:
Do OS „Juliusz” dołączył wobec braku możliwości dotarcia do macierzystego oddziału z okresu konspiracji. Przydział podany w kwestionariuszu MPiPS/UdsKiOR oraz legitymacji Byłego Jeńca Wojennego (Identity Card for Ex-Prisoner of War): batalion „Pięść„, OS ”Juliusz" (informacja własna Mariana Przybylaka-Parksa, 15.06.1992). W niektórych opracowaniach pojawia się błędna informacja, że Marian Przybylak poległ na ul. Kilińskiego 02.09.1944, a także nieprawdziwa opowieść, jakoby miał zginąć z rąk Niemców w czasie pobytu w niewoli, za rzekomą obrazę oficera niemieckiego. Ponieważ po wojnie nie nawiązał kontaktu ze środowiskiem byłych żołnierzy batalionów "Gustaw"-"Harnaś" uznawany był za poległego, zaginionego bądź zamordowanego w okresie 1944/1945.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego - baza uczestników PW, MPW-teczka: materiały do Słownika Uczestników Powstania Warszawskiego, w tym kopia kwestionariusza Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej z 15.06.1992, archiwum Środowiska Żołnierzy batalionów "Gustaw"- "Harnaś". Informacje na temat daty śmierci i miejsca pochowania zebrał p. Jan Wawszczyk.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Marian Władysław Przybylak ps. Marian (1927-2005). Fot. dołączona do dokumentów kombatanckich, skan - materiały do Słownika Uczestników PW/Pokój Kombatanta

Marian Władysław Przybylak ps. Marian (1927-2005). Fot. dołączona do dokumentów kombatanckich, skan - materiały do Słownika Uczestników PW/Pokój Kombatanta

Nasz newsletter