Pseudonim:
"Nałęcz", "Sulima"
Data urodzenia:
1902-02-23
Miejsce urodzenia:
Błudniki (Podole)
Imiona rodziców:
Józef - Izabela Nałęcz-Odrzywolska
Wykształcenie i działalność do 1939 r. :
Projektant mebli i architekt wnętrz. Współzałożyciel przedwojennej Spółdzielni Artystycznej Ład. Urodził się w Błudnikach na Podolu. Do szkoły powszechnej i gimnazjum realnego uczęszczał we Lwowie. W 1919 roku walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, służył w 11 pułku artylerii polowej. W 1921 roku rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej. Następnie przeniósł się na Wydział Architektury Wnętrz Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie (późniejsza Akademia Sztuk Pięknych). Studiował również scenografię u Leona Schillera w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej. Pracował m.in. w Spółdzielni Artystów Plastyków Ład. Brał udział w wystawach i realizacjach ładowskich, np. wnętrz ministerialnych. Po raz pierwszy swoje meble zaprezentował na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu w 1929 roku. Ważną wystawą, której jako kierownik Ładu był także kuratorem, była ekspozycja w salach Instytutu Propagandy Sztuki Sztuka wnętrza (1935/1936). Pracował też jako nauczyciel w szkołach średnich o profilu zawodowym.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy), dla którego wykonywał plakaty i znaki graficzne.
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy). Podczas Powstania Warszawskiego zaprojektował znaczek pocztowy przedstawiający dwóch Powstańców znajdujących się przy ścianie budynku i barykadzie. Otrzymawszy wiadomość, że Wydział Propagandy Biura Informacji KG AK postanowił przeprowadzić konkurs na znaczek Poczty Polowej ppor. Marian Sigmund na kartce papieru pod wpływem chwili uwiecznił scenę z walk powstańczych. Projekt Sigmunda trafił pod obrady jury pod przewodnictwem Mieczysława Jurgielewicza „Narbutta”, które przyznało dwie równorzędne pierwsze nagrody – Marianowi Sigmundowi i Stanisławowi Tomaszewskiemu „Miedzy”. Następnie znaczek trafił do druku, jego prawdopodobny nakład to 4500 sztuk.
Szlak bojowy:
Śródmieście
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Oflagu VII A Murnau.
Losy po wojnie:
W 1947 roku powrócił do kraju. Zamieszkał w Krakowie, gdzie wykładał na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych (Wieloletni kierownik I Pracowni Projektowania Wnętrz i dziekan Wydziału krakowskiej ASP, od 1951 profesor nadzwyczajny). W latach 1950 - 1956 kierował Pracownią Architektury Wnętrz przy zespole projektującym Nową Hutę, gdzie zrealizował wiele projektów mieszkalnych i użyteczności publicznej. Był ściśle związany z fabryką Mebli Giętych w Jasienicy. Według jego projektów odrestaurowano wnętrza Państwowych Zbiorów Sztuki Zamku Królewskiego na Wawelu.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Rakowicki w Krakowie, Kwatera: PAS 23, rząd: płd, miejsce: 2-gi po prawej Łuszczkiewiczów
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Jego matka Izabela Odrzywolska herbu „Nałęcz” zmarła dnia 6 lutego 1941 roku na zesłaniu, miejsce śmierci: Kazachstan
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza Ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego. Lokalizacja grobu na podstawie wyszukiwarki grobów Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie https://www.zck-krakow.pl/locator; Borkowski J. Znaczek pocztowy Poczty Polowej Armii Krajowej z okresu Powstania Warszawskiego, https://kolekcje.muzeumwarszawy.pl