Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1909-09-11
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Filip - Walentyna z domu Głowacka
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Ogrodowa 28
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" (?) - brak bliższych danych
Dzielnica:
Wola, Stare Miasto
Losy po Powstaniu:
Pod koniec sierpnia lub w początku września ujęty przez Niemców wraz z innymi Powstańcami, ludnością cywilną oraz własną rodziną. Wywieziony do KL Ravensbrück (nr obozowy: 10676) 15 lutego 1945 przeniesiony do KL Mittelbau - Dora (nr obozowy: 114700). Dalsze losy nieznane. Po wojnie uznany sądownie za zmarłego.
Źródło:
Archiwum Państwowe m. st. Warszawy, archiwum rodzinne
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Marian Klemens Turyk - zdjęcie z okresu okupacji. Fot. archiwum rodzinne.

Marian Klemens Turyk - zdjęcie z okresu okupacji. Fot. archiwum rodzinne.

Fotografia ślubna Mariana Turyka. Fot. z archiwum rodzinnego Pauliny Turyk

Fotografia ślubna Mariana Turyka. Fot. z archiwum rodzinnego Pauliny Turyk

Z drugą żoną w Ogrodzie Saskim bądź na Polu Mokotowskim. Fot. z archiwum rodzinnego Pauliny Turyk

Z drugą żoną w Ogrodzie Saskim bądź na Polu Mokotowskim. Fot. z archiwum rodzinnego Pauliny Turyk

Fot. z archiwum rodzinnego Pauliny Turyk

Fot. z archiwum rodzinnego Pauliny Turyk

Zdjęcie Stefana Bałuka z 1 sierpnia 1944 r. Marian Turyk najprawdopodobniej na pierwszym planie w płaszczu i cyklistówce. Zdjęcie udostępnione  z archiwum rodzinnego Pauliny Turyk, Identyfikacja  dokonana przez rodzinę.

Zdjęcie Stefana Bałuka z 1 sierpnia 1944 r. Marian Turyk najprawdopodobniej na pierwszym planie w płaszczu i cyklistówce. Zdjęcie udostępnione z archiwum rodzinnego Pauliny Turyk, Identyfikacja dokonana przez rodzinę.

Ta sama fotografia ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, opis:  Wola. Godzina "W". Grupa powstańców z Batalionu "Pięść" stojąca przy wylocie ul. Długosza na Karolkową, oczekująca na koncentrację w rejonie cmentarza ewangelicko-augsburskiego. Na drugim planie, tyłem, ubrany w spodnie pumpy, stoi mjr Alfons Kotowski "Okoń", dowódca Batalionu, obok w jasnym płaszczu ppor. Stanisław Bąk "Burza". Ujęcie w kierunku wschodnim. W tle widoczne budynki przy zbiegu ul. Okopowej i ul. Wolność; po lewej kamienica przy Okopowej 30 róg Wolność 21, w środku czteropiętrowa kamienica przy Okopowej 33.Autorem zdjęcia jest Stefan Bałuk. Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IH/3412. Prawa autorskie MPW

Ta sama fotografia ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, opis: Wola. Godzina "W". Grupa powstańców z Batalionu "Pięść" stojąca przy wylocie ul. Długosza na Karolkową, oczekująca na koncentrację w rejonie cmentarza ewangelicko-augsburskiego. Na drugim planie, tyłem, ubrany w spodnie pumpy, stoi mjr Alfons Kotowski "Okoń", dowódca Batalionu, obok w jasnym płaszczu ppor. Stanisław Bąk "Burza". Ujęcie w kierunku wschodnim. W tle widoczne budynki przy zbiegu ul. Okopowej i ul. Wolność; po lewej kamienica przy Okopowej 30 róg Wolność 21, w środku czteropiętrowa kamienica przy Okopowej 33.Autorem zdjęcia jest Stefan Bałuk. Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IH/3412. Prawa autorskie MPW

Nasz newsletter