Pseudonim:
"Rita"
Data urodzenia:
1902-08-08
Data śmierci:
1981-10-18
Funkcja:
łączniczka
Miejsce urodzenia:
Łowicz
Imiona rodziców:
Kacper - Zofia
Wykształcenie i praca do 1939 r.:
Ukończyła Seminarium Nauczycielskie w Płocku i tam przez kilka lat była nauczycielką, jednocześnie prowadząc kursy dla analfabetów, głównie ukraińskiego pochodzenia, w miejscowej jednostce wojskowej.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Decyzję o działalności w podziemiu podjęła po śmierci swojego ojca, Kacpra Pawliny, który zmarł w obozie koncentracyjnym KL-Dachau. Do konspiracji weszła wiosną 1942 r. dzięki swojemu młodszemu kuzynowi Czesławowi Sylwestrowiczowi (1923-1993). Została kierowniczką łączności Armii Krajowej w Łowiczu (Obwód "Łyska"), do którego przeprowadziła się z Płocka. Do obowiązków "Rity" należało przejęcie poczty z centrali i rozprowadzenie jej pod konspiracyjne adresy przez wyznaczone na te odcinki łączniczki. "Centrala pocztowa" mieściła się w sklepie galanteryjnym pp. Majewskich przy ul. Zduńskiej. Równocześnie była była łączniczką Tadeusza Wajdy (ps. "Tola") podczas jego pobytu w Łowiczu, gdzie pełnił funkcję szefa Obwodu. W mieszkaniu kuzyna Czesława przy ul. Podrzecznej 53 czasami ukrywano zbiegłych z niewoli Anglików, zaopatrywanych przez organizację w fałszywe dokumenty. W grudniu 1943 zagrożona aresztowaniem opuściła Łowicz i przeniosła się do Warszawy. Brak informacji o przyczynie jej nagłego wyjazdu z Łowicza, nie wiadomo też nic o jej przydziale w Okręgu Warszawskim AK.
Oddział:
Uczestniczka Powstania Warszawskiego - brak informacji na temat przydziału
Losy po wojnie:
Pracowała jako nauczycielka w Szkole Podstawowej we wsi Krążkowo, w powiecie Inowrocław na Kujawach. Następnie pracowała w szkole w Palczynie. Prowadziła wiejski punkt biblioteczny. Starała się rozwijać dziecięce umysły. Organizowała wiejskim dzieciom wycieczki w różne miejsca, w tym na Kaszuby i nad morze, dbając o poszerzanie horyzontów i umiłowanie kraju. Po przejściu na emeryturę zamieszkała w Sopocie.
Miejsce śmierci:
Sopot
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Maria Pawlina - zdjęcie powojenne

Maria Pawlina - zdjęcie powojenne

Nasz newsletter