Pseudonim:
"Brześć"
Data urodzenia:
1923-02-06
Data śmierci:
1991-12-28
Funkcja:
-
Stopień:
starszy strzelec
Numer legitymacji AK:
5.127 / Róg
Miejsce urodzenia:
Dziwle
Imiona rodziców:
Wacław - Jadwiga
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa Bojowa "Krybar” (Powiśle) - pluton 1105 Kolumny Motorowej "Wydra"
Szlak bojowy:
Powiśle - Śródmieście. Od początku Powstania brał udział we wszystkich akcjach bojowych plutonu. Podczas ataku na Uniwersytet Warszawski (23.08.1944) jako strzelec wchodził w skład załogi powstańczego samochodu pancernego "Kubuś". Do 4 września 1944 r. służył pod bezpośrednim dowództwem plut. pchor. "Krzysztofa" (Wojciecha Brzozowskiego). Po wycofaniu oddziałów powstańczych z Powiśla, do kapitulacji walczył w Śródmieściu Północnym, w rejonie: Szpitalna - Chmielna - pl. Napoleona.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych
Losy po Powstaniu:
Po upadku Powstania wywieziony do Niemiec. Był więziony w Dorsten (Stalag VI-J), Fallingbostel (Stalag XI-B), KL Buchenwald i KL Flossenbürg w Litomierzycach (Leitmeritz) w Czechosłowacji.
Numer jeniecki:
140714
Informacje dodatkowe:
Pochodził z rodziny o tradycjach powstańczych - prawnuk Adama Wojciechowskiego (1835-1937), weterana Powstania Styczniowego.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter