Pseudonim:
"Saper"
Data urodzenia:
1908-09-27
Data śmierci:
1998-12-13
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Ostrowiec Świętokrzyski
Imiona rodziców:
Teofil - Józefa z domu Łabęcka, herbu Korab
Pseudonimy:
"Saper", "Sztych"
Okres okupacji niemieckiej:
Pierwsze miesiące okupacji spędził w Łodzi. W obawie przed aresztowaniem za działalność w konspiracji harcerskiej przedostał się do Warszawy.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W okresie okupacji działał w organizacji „Polska Niepodległa” i kontaktował się ze zwierzchnikiem Władysławem Twardo (ps. „White”). Działał również w Radzie Pomocy Żydom „Żegota”, i współpracował z Emilią Hiżową ps. Barbara. Przydział przed Powstaniem: I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - V zgrupowanie "Siekiera" - 2. kompania - pluton 122
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Chłodna 20
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Leśnik" - wytwórnia granatów ręcznych od.6.08.1944
Szlak bojowy:
Wola - Muranów - Stare Miasto
Odniesione rany:
Ranny 7.08.1944 r.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną, następnie został wywieziony do obozu pracy w Miliczu, skad zbiegł, następnie został aresztowany i powrócił do obozu. Ewakuowany wraz z więźniami do fabryki rakiet V1 i V2 w Leutersdorf, następnie do Halberstadt. Po wejściu wojsk amerykańskich znalazł się w obozie dla dipisów w Clausthal-Zellerfeld. Do kraju powrócił w 1945 roku.
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Medal Zwycięstwa i Wolności 1945, Srebrny Medal za Zasługi dla Obronności Kraju.
Losy po wojnie:
Inżynier budownictwa lądowego i wodnego. Autor książki "Ucieczki do wolności" oraz "Wspomnień z okresu 1939-1945". Współautor antologii pamiętników Schwarze Jahre: Zeugen des Holocaust erinnern sich3, Leipzig 1997.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku:
Cmentarz Bródnowski w Warszawie, kw. 114 U VIII 48. Pochowany z II żoną, Haliną Hajdo z domu Barylewską (1920-2009), więźniarką Pawiaka, Majdanka, Ravensbrück.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, opracowanie i zdjęcia nadesłane przez p. Joannę Kwiatkowską, wnuczkę p. Anny Marii Hajdo (1884-1944).
Publikacje:
Wielka ilustrowana encyklopedia Powstania Warszawskiego. T. 5, Wykaz uczestników-żołnierzy powstania warszawskiego A-Kö / red. nauk. Piotr Rozwadowski, Wyd. "Bellona”, Fundacja " Warszawa Walczy 1939-1945", 2002.
Michał Wacław Hajdo Pseudonim: "Saper", "Sztych" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Michał Wiesław Hajdo - fotografia z okresu dzieciństwa, na zdjęciu stoi drugi od prawej. Fot. ze zbiorów rodzinnych, skan udostępniła p. Joanna Kwiatkowska

Michał Wiesław Hajdo - fotografia z okresu dzieciństwa, na zdjęciu stoi drugi od prawej. Fot. ze zbiorów rodzinnych, skan udostępniła p. Joanna Kwiatkowska

Fot. ze zbiorów rodzinnych, skan udostępniła p. Joanna Kwiatkowska

Fot. ze zbiorów rodzinnych, skan udostępniła p. Joanna Kwiatkowska

Nasz newsletter