Pseudonim:
"Zięć"
Data urodzenia:
1924-09-29
Data śmierci:
1944-09-14
Funkcja:
Służba Uzbrojenia
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 40 Miejsce: 68
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Antoni - Maria z domu Sokina
Udział w konspiracji 1939-1944:
Do wybuchu Powstania działał w konspiracji - brak bliższych danych
Adres przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Zajęcza 2 m 3
Praca przed Powstaniem:
Pracował w firmie Cyrański na ul. Solec 41.
Oddział w Powstaniu:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Kryska" - batalion "Tur" (dowódca kapitan Zbigniew Specylak "Tur"). Był w jednej kompanii z Eugeniuszem Kamińskim szefem wytwórni granatów. (Kompania Uzbrojenia).
Szlak bojowy:
Górny Czerniaków
Okoliczności śmierci:
W dniu 14 września przed południem zabrany z domu przy ulicy Czerniakowskiej 152/154 wraz z grupą 10 mężczyzn przez wojska nieprzyjacielskie i rozstrzelany na terenie Portu Czerniakowskiego. Po wojnie nie udało się odnaleźć jego ciała. Został on uznany za zmarłego na mocy orzeczenia Sądu Grodzkiego w Warszawie w 1947 roku.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
W czasie Powstania Michał Marian Wnuk ps. "Zięć" zawarł związek małżeński z Eugenią Szapowalenko (18 lat). Ślub odbył się 10.09.1944 roku w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej przy ulicy Łazienkowskiej. Był najmłodszym z trójki braci. Najstarszy brat: Witold został aresztowany 6 listopada 1940 roku przetrzymywany na Pawiaku, następnie 31.01.1941 wywieziony do KL Auschwitz gdzie został zamordowany w kwietniu 1941 roku. Drugi brat - Czesław - został wywieziony na roboty do Niemiec (Wolfshagen niedaleko Koszalina) i przebywał tam do zakończenia wojny.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zdjęcie ze zbiorów Karola Wnuka

Zdjęcie ze zbiorów Karola Wnuka

Nasz newsletter