Mieczysław Zbigniew Bełtowski

Pseudonim:
"Ryś"
Data urodzenia:
1915-04-13
Data śmierci:
1944-09-02
Funkcja:
dowódca plutonu
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 133 Miejsce: 1
Stopień:
porucznik
Miejsce urodzenia:
Nowy Targ
Imiona rodziców:
Karol - Katarzyna z domu Łojas
Wykształcenie:
17 czerwca 1933 r. uzyskał maturę w Państwowym Gimnazjum im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu.
Pseudonimy:
"Antoni Wilga", "Ryś"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1940 r. W stopniu podporucznika pełnił funkcję zastępcy, a następnie komendanta Obwodu ZWZ Nowy Targ, pod pseudonimem "Antoni Wilga”. W czasie okupacji pracował w nowotarskim Urzędzie Skarbowym (w dziale finansowym). Pewnego dnia do Urzędu wtargnęli gestapowcy, którzy poszukiwali Stanisława Bełtowskiego. Ówczesny kierownik tego Urzędu, który był Ukraińcem, oświadczył im, że u nich taki człowiek nie pracuje. Po odejściu Niemców, ostrzegł Bełtowskiego o grożącym mu niebezpieczeństwie. Pomyłka gestapowców wynikała z faktu, że Mieczysław najczęściej posługiwał się drugim imieniem - Stanisław. Działo się to w okresie wzmożonych aresztowań na Podhalu. Po tym wydarzeniu otrzymał z Komendy Okręgu AK polecenie stawienia się w Krakowie, następnie został oddelegowany do Przemyśla i dalej do Warszawy. Jego warszawskiego przydziału przed godziną "W" nie udało się ustalić.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - Państwowy Korpus Bezpieczeństwa (PKB) - oddział PKB "Barry" - pluton żandarmerii, następnie pluton odwodowy dowódcy Grupy "Północ" - dowódca plutonu.
Szlak bojowy:
Stare Miasto. Od pierwszych dni sierpnia 1944 dowodzony przez niego pluton walczył w południowo-zachodnim rejonie Starego Miasta. Początkowo odcinkiem tym dowodził mjr. "Sienkiewicz", następnie ppłk. "Kuba", po nim kpt. "Sosna". 3 sierpnia ppor. "Ryś" podporządkował swój pluton kpt. Kozakiewiczowi ("Barry") z PKB i na jego rozkaz kontrolował patrolami ul. Senatorską z Galerią Luksenburga i Szpitalem Maltańskim oraz ul. Alberta I. W związku z powołaniem do życia Grupy "Północ" mjr. "Sienkiewicz" przesłał ppłk. "Wachnowskiemu" meldunek sytuacyjny: "Melduję, że dnia 7 VIII o g. 10.00 zebrałem dowódców poszczególnych oddziałów, jakie spłynęły na mój rejon działania, a mianowicie: (...) Por. "Ryś", stan 1 + 60, uzbrojenie: 3 kb, pistolety 2. (...)". Słabe uzbrojenie oddziału por. "Rysia" spowodowało, że został on włączony do jednostki żandarmerii, pełniącej funkcje policyjne. Jednak w ciągu kolejnych dni sytuacja uległa zmianie, bo już 14.08.1944 r. pluton wraz z częścią 104. kompanii Syndykalistów ze zgrupowania "Róg" zostaje alarmowo wysłany do wzmocnienia obrony powstańczych pozycji na ul. Rybaki. 22.08.1944 r. mjr. "Róg" melduje płk. "Wachnowskiemu": "(...) Porucznik "Ryś" - dowódca plutonu odwodowego Pana Pułkownika, zaginął wraz z gońcem i łączniczką. Poszukiwania nie dały rezultatu (...)". 25.08.1944 r. nastąpiła kolejna reorganizacja Grupy "Północ". Major "Barry" objął funkcję komendanta Kwatery Głównej Grupy "Północ", a pluton ppor. "Rysia" został wyznaczony do ochrony Sztabu. Tego dnia kwaterę ze zbombardowanego budynku Archiwum Akt Dawnych przy ul. Długiej 24 przeniesiono do kapitularza kościoła św. Jacka przy ul. Freta 10. 31 sierpnia, po zbombardowaniu Pasażu Simonsa (ul. Nalewki 2a), w którego gruzach zginęło ok. 300 żołnierzy batalionu "Chrobry I", por. "Ryś" z plutonem został wysłany na ten odcinek w celu wzmocnienia jego obrony. W tym czasie dowódca Grupy "Północ" płk. "Wachnowski" wydał rozkaz o ewakuacji całości sił powstańczych Starego Miasta kanałami do Śródmieścia. Główny kanał ewakuacyjny znajdował się na pl. Krasińskich przy skrzyżowaniu z ul. Długą. Ochronę włazu stanowiła załoga pobliskiego Pałacu Krasińskich. Następnego dnia - 1 września - dowódca odcinka mjr. "Sosna" nakazał plutonowi wzmocnić oddział baonu "Parasol" w Pałacu Krasińskich. Podczas walk w obronie Pałacu porucznik "Ryś" został ciężko ranny. Rannego umieszczono w piwnicach Pałacu.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ podczas bombardowania Pałacu Krasińskich. Według relacji jego córki, żona po wojnie usiłowała odnaleźć ciało męża, jednak bez powodzenia.
Informacje dodatkowe:
Jego żona Karolina - "Lola", łączniczka Armii Krajowej - po wsypie w Nowym Targu ukrywała się z dwiema maleńkimi córeczkami na wsi pod Jasłem, gdzie w listopadzie 1942 r. została aresztowana przez Gestapo i po ciężkim śledztwie wysłana do KL Auschwitz (numer obozowy 32121) - a następnie do obozu dla kobiet KL Ravensbrück. Mieczysław miał 4 braci: Zygmunt poległ w czasie wojny obronnej 1939 r., Karol został aresztowany przez Gestapo. Tadeusz do końca wojny walczył w szeregach Armii Krajowej jako podporucznik "Bronek". Marian, wraz z ojcem Karolem, zostali aresztowani przez zakopiańskie Gestapo w listopadzie 1942 r. i wywiezieni do KL Auschwitz, a w roku 1943 przeniesieni do KL Mauthausen-Ebensee, gdzie ponieśli śmierć.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-ankieta, Archiwum Romualda Śreniawy Szypiowskiego
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Por. Mieczysław Bełtowski "Antoni Wilga", "Ryś", Zgrupowanie "Sosna". Na zdjęciu w roku 1940. Fotografia portretowa załączona do ankiety uczestnika Powstania Warszawskiego, ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IP/5784

Por. Mieczysław Bełtowski "Antoni Wilga", "Ryś", Zgrupowanie "Sosna". Na zdjęciu w roku 1940. Fotografia portretowa załączona do ankiety uczestnika Powstania Warszawskiego, ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IP/5784

Nasz newsletter