Mieczysław Gruszczyński

Pseudonim:
"Belina"
Data urodzenia:
1927-12-03
Data śmierci:
1993-09-04
Funkcja:
-
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Bydgoszcz
Imiona rodziców:
Ignacy - Michalina z domu Bulanda-Piotrowska
Wykształcenie do 1944 r. :
Był uczniem tajnych kompletów gimnazjum Niklewskiego przy ul. Złotej 58
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi - Blok Reduta (hufiec Wola). Do drużyny wprowadzał kolegów szkolnych z gimnazjum przy ul. Złotej, m. in. pochodzącego z Bydgoszczy Andrzeja Jakubowskiego ps. Kim.
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Punkt kontaktowy w Wilanowie - o godz. 16:30 wraz z kolegami z drużyny Andrzejem Jakubowskim ps. Kim i Ireneuszem Tazbirem wyruszyli rowerami do Wilanowa, jednak z powodu trwających już walk nie udało im się dotrzeć na wyznaczone miejsce koncentracji. Dotarli do Sadyby, gdzie po 2-3 dniach rozdzielili się - Mietek Gruszczyński udał się na Mokotów ( zaś Andrzej Jakubowski i Irek Tazbir udali się w kierunku ul. Chełmskiej.
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Olza" - kompania O-2 ppor. "Withala"
Szlak bojowy:
Mokotów - kanały - Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną - uciekł z transportu.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, Archiwum Historii Mówionej - relacja Andrzeja Jakubowskiego ps. Kim, rozmowa zarejestrowana 05.04. r. 2005 r. Archiwum rodzinne: data zgonu zgłoszona przez MPW-kontakt (zgłaszający p. Piotr Gruszczyński).
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter