Pseudonim:
"Marek"
Data urodzenia:
1923-06-26
Data śmierci:
2020-12-16
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Aleksander - Helena
Udział w konspiracji 1939-1944:
Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - Brygada Dywersyjna "Broda 53" - kompania "Topolnicki"
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - kompania "Topolnicki"
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków
Odniesione rany:
Ranny w nogę podczas sierpniowych walk na Cmentarzu Żydowskim, przewieziony do Szpitala Jana Bożego, następnie umieszczony w szpitalu polowym przy ul. Długiej, tam zasypany podczas bombardowania, odkopany przez kolegów i przeniesiony do szpitala polowego przy ul. Miodowej. Po kilku dniach powrócił do oddziału.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych - dwukrotnie, Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska, Warszawski Krzyż Powstańczy, Medal „Za udział w wojnie obronnej 1939”, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski („za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich”, 2008) Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski („za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych i kombatanckich w USA”, 2019). Uhonorowany także Medalem „Pro Memoria”, Medalem pamiątkowym z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego, Odznaką Honorową Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Złotą Odznaką Honorową Stowarzyszenia Polskich Kombatantów.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną.
Losy po wojnie:
Po wojnie kontynuował naukę na Politechnice Warszawskiej. Aresztowany w grudniu 1945 roku na trzy miesiące. Po studiach pracował jako inżynier przy odbudowie Warszawy, a następnie w Przedsiębiorstwie Budowy Kopalń Surowców Chemicznych oraz w Wytwórni Kosmetyków „Uroda”. W 1969 roku udało mu się wyjechać za granicę. Pozostał na emigracji. Zamieszkał w Sea Cliff w stanie Nowy Jork (USA). W Stanach pracował jako inżynier specjalizujący się w aparaturze medycznej. W 1993 roku przeszedł na emeryturę w 1993 roku. Po wojnie pierwszy raz przyjechał do kraju w 2004 roku . Od 1996 roku był prezesem oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Nowym Jorku.
Miejsce śmierci :
Sea Cliff w stanie Nowy Jork (USA)
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW. O śmierci Powstańca poinformowała na swoich stronach Fundacja Kościuszkowska ("The Kosciuszko Foundation")
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter