Pseudonim:
"Błyskawica"
Data urodzenia:
1925-02-02
Data śmierci:
2010-05-14
Funkcja:
-
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Dzbenin powiat Ostrołęka
Imiona rodziców:
Konstanty - Antonina z domu Olbryś
Pseudonimy:
"Błyskawica", "Janusz"
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - zgrupowanie "Chrobry II" - I batalion "Lecha Żelaznego" - 3. kompania - III pluton
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Warszawski Korpus Armii Krajowej (od 20.09.1944):
28. Dywizja Piechoty AK im. Stefana Okrzei - 72. pułk piechoty
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X B Sandbostel, od 13.11.1944 osadzony w obozie jenieckim Stalag XVIII C (Markt-Pongau)
Numer jeniecki:
222252
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Północny (Wólka Węglowa) Kwatera: S-IX-1, rząd I, grób 14
Źródła:
ZCK w Warszawie.
Informacje dodatkowe:
W 1995 roku w Muzeum Woli otwarto wystawę "Dar dla przyszłych pokoleń. Pamiątki z lat 1939-1944", na której znalazła się powstańcza broń przekazana przez Mieczysława Opęchowskiego "Błyskawicę" Mieczysław Opęchowski razem z nieżyjącym bratem Janem przechowywali broń do 1991 roku, kiedy przekazali ją Zarządowi Zgrupowania "Chrobry II". Stamtąd karabiny, pistolety i amunicja trafiły do Muzeum Woli ( łącznie 19 sztuk broni) "Tuż po kapitulacji powstania dostaliśmy rozkaz od dowódcy zgrupowania, żeby schować broń i wydobyć ją dopiero w wolnej Polsce" wspominał M.Opęchowski w 1995 r.
Uwagi:
Wg. danych Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach Opolu nazwisko panieńskie matki - Olbris; miejsce zamieszkania przed wojną adres rodziny: Sekuła Jan, Warszawa, Śliska 42 m 31
Publikacje:
Gazeta Stołeczna nr 200, wydanie z dnia 29/08/1995 KULTURA, str. 5
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter