Pseudonim:
"Kruk", "Adam"
Data urodzenia:
1915-01-27
Data śmierci:
1986-04-01
Funkcja:
-
Stopień:
kapral
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Bolesław - Maria z domu Choińska
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - 9. kompania (włączona 4.08.1944 - dawna 41. kompania WSOP) - pluton 411
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka od 5.10.1944 r. - jeniec Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice k. Opola), następnie 7.11.1944 r. przekazany do Stalagu VII-A Moosburg.
Numer jeniecki:
103887
Losy po wyzwoleniu:
Sądząc, że jego żona Janina i syn Marek polegli podczas Powstania Warszawskiego na Czerniakowskiej w czasie bombardowania planował zaciągnąć się do armii amerykańskiej, jednak po informacji, że jego bliscy ocaleli zdecydował się na powrót do kraju. W obawie przed represjami nie ujawnił swojej działalności w AK.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Adres przedpowstaniowy: Warszawa, ul. Czerniakowska 208. Jego brat Bolesław Salwowski po wyzwoleniu pozostał na emigracji, najpierw w Anglii, a następnie w Australii.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, archiwum rodzinne.
Publikacje:
Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego T.4 - Jeńcy wojenni - żołnierze Powstania Warszawskiego, oprac. Tomasz Łabuszewski, red. Andrzej Krzysztof Kunert (red. nacz.) Warszawa: ARS Print Production, 1997
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter