Pseudonim:
"Grzymała"
Data urodzenia:
1898-09-23
Data śmierci:
1944-08-19
Funkcja:
komendant Obwodu
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 159 Miejsce: 56
Stopień:
Oficer służby stałej piechoty Wojska Polskiego: porucznik (?), kapitan (starszeństwo 1.01.1928), major (?), podpułkownik (?)
Miejsce urodzenia:
Częstochowa
Imiona rodziców:
Mieczysław - Antonina
Służba wojskowa do 1939:
W 1932 pełnił służbę w 55. Poznańskim Pułku Piechoty w Lesznie
Udział w wojnie obronnej 1939:
We wrześniu 1939 r. dowódca III batalionu 2. Pułku Piechoty KOP (Batalion KOP "Wołożyn").
Pseudonimy:
"Grzymała", "Ojciec", "Pomian", "Unikat"
Udział w konspiracji 1939-1944:
IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - komendant
Oddział:
IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - komendant.
Szlak bojowy:
Ochota - Lasy Chojnowskie - Las Kabacki - Wilanów. W nocy 1/2 sierpnia 1944 r., wobec nieudanej akcji powstańczej na Ochocie, nakazał swoim oddziałom opuszczenie miasta i przejście do położonych na południe od stolicy kompleksów leśnych. Po osiągnięciu Lasów Chojnowskich, w dniu 15 sierpnia 1944 r. objął dowodzenie nad zgromadzonymi tam oddziałami z Ochoty, Mokotowa i VII Obwodu "Obroża", tworząc grupę bojową ("grupa odsieczy"), na czele której w nocy 18/19 sierpnia 1944 uderzył na Wilanów z zamiarem przedarcia się na Mokotów.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ w okolicach Wilanowa, ciężko ranny podczas natarcia został dobity na placu boju przez patrol niemiecki.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Sierpień 1944 - powstańcy z Ochoty w Lasach Chojnowskich, po ewakuacji z Warszawy. Od lewej stoją: pchor. Jerzy Santorik "Korybut", kpt. Janusz Chyczewski "Pawlak", NN, ppłk Mieczysław Sokołowski "Grzymała".

Sierpień 1944 - powstańcy z Ochoty w Lasach Chojnowskich, po ewakuacji z Warszawy. Od lewej stoją: pchor. Jerzy Santorik "Korybut", kpt. Janusz Chyczewski "Pawlak", NN, ppłk Mieczysław Sokołowski "Grzymała".

Nasz newsletter