Pseudonim:
"Orkan"
Data urodzenia:
-
Data śmierci:
1944-08-06
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 99 Miejsce: 55
stopień :
kapral
Udział w konspiracji 1939-1944:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 5 Rejon - zgrupowanie 1679 - pluton 1681
Oddział :
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 5 Rejon - zgrupowanie 1679 - pluton 1681
Szlak bojowy :
Praga
Miejsce (okoliczności) śmierci :
Poległ na ul. Białostockiej na skutek potyczki żołnierzy plutonu 1681 (pochodzącego z organizacji „Orlęta”, dowodzonych przez kpr. pchor. Ryszarda Wiencha ps. „Athos”) z Niemcami na terenie młynu zbożowego przy Białostockiej 13/15. Polegli wówczas: strz. D.Wołowiec „Dyzio”, kpr. Tadeusz Naparty ps. „Adam” (zastępca dowódcy drużyny) i kpr. Marian Sawicki ps. „Juno” (dowódca sekcji w III drużynie) oraz Stanisław Tomasik „Tom”, NN „Kmicic”, NN „Marynarz”.
Źródła :
MPW-baza Mur Pamięci,
Informacje dodatkowe:
W miejscu zdarzenia (obecnie to adres Białostocka 9) postawiono głaz poświęcony żołnierzom plutonu 1681, których grupa, dowodzona przez kpr. pchor. Ryszarda Wiencha „Athosa”, 1 sierpnia opanowała teren młyna. Na umieszczonej na głazie tablicy wyryty jest napis: „W tym miejscu, 6 sierpnia 1944 r., w Powstaniu Warszawskim zginęli w walce z Niemcami żołnierze plutonu 1681 6–XXVI obwodu AK Praga wywodzący się z młodzieżowej organizacji Orlęta. Mieczysław Świerdza „Orkan”, Tadeusz Naparty „Adam”, [sic!] Adam Sowiński „Juno”, Stanisław Tomasik „Tom”, D. Wołowiec „Dyzio”, NN „Kmicic”, NN „Marynarz”. Cześć ich pamięci”. Według niektórych źródeł informacja podana na tablicy nie jest ścisła, gdyż w miejscu tym polec mieli tylko „Dyzio”, „Orkan” a także nie wymieniony na tablicy, strzelec „Finek”, podczas gdy pięciu pozostałych wymienianych Powstańców Niemcy mieli zabrać ze sobą i zgładzić w innym miejscu.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

kpr. Mieczysław  Świerdza "Orkan" ( ? - 1944). Fot. archiwum prywatne

kpr. Mieczysław Świerdza "Orkan" ( ? - 1944). Fot. archiwum prywatne

kpr. Mieczysław  Świerdza "Orkan" ( ? - 1944). Fot. archiwum prywatne

kpr. Mieczysław Świerdza "Orkan" ( ? - 1944). Fot. archiwum prywatne

kpr. Mieczysław  Świerdza "Orkan", Szkoła Wawelberga, 1944 r.  Fot. archiwum prywatne

kpr. Mieczysław Świerdza "Orkan", Szkoła Wawelberga, 1944 r. Fot. archiwum prywatne

Nasz newsletter