Powrót do biogramów

Mieczysław Adam
Ubysz

Pseudonim
"Wik"
Data urodzenia
1915-01-28
Data śmierci
1970-02-06
Stopień
spiker radiostacji "Błyskawica"
Stopień
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia
Ozorków k. Łodzi
Imiona rodziców
Adam - Helena z domu Nitecka
Wykształcenie
Studiował prawo i nauki społeczne na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie.
Praca przed wojną
W 1938 pracował w Rozgłośni Polskiego Radia w Wilnie jako spiker.
Udział w wojnie obronnej 1939 r.
Walczył jako ochotnik w obronie Warszawy. Po kapitulacji przebywał w Krakowie.
Udział w konspiracji 1939-1944
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy)
Oddział
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy) - stacja nadawczo-odbiorcza Armii Krajowej "Błyskawica" - spiker, dowódca patrolu megafonowego nr 2. Był jedną z osób współtworzących "Błyskawicę".
Dzielnica
Śródmieście Północ - Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu IV B/H Zeithain (podobóz Stalagu IV-B Mühlberg), jako ranny umieszczony w Kriegsgefangenen-Lazarett Zeithain.
Numer jeniecki
305241
Losy po wojnie
Do kraju powrócił w kwietniu 1947 r.
Odznaczenia
Krzyż Walecznych, Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami
Miejsce śmierci
Warszawa.
Miejsce pochówku
Pochowany na Powązkach, kwatera B-22
Informacje dodatkowe
Napisał wiele wierszy dotyczących powstania, najbardziej znane to "Stare Miasto", "Manifest" i "Ostatni Komunikat". W 1945 roku wydał w Niemczech tomik wierszy pt. "Czas wirujący", a w 1946 tomik pt. "Brew". W Polsce Ludowej, poza Antologią Polskiej Poezji Podziemnej 1939-1945 Jana Szczawieja, wiersze Mieczysława Ubysza nie były publikowane.
    Mieczysław Ubysz "Ostatni komunikat"
    Nadajemy komunikat z Warszawy. Nadzwyczajny komunikat z Warszawy. Stacja Armii Krajowej melduje: Bój skończony i... nic, oprócz Sławy... Wieść niesiemy do wszystkich narodów, Konferencyj, przyjaciół i braci: Lud Stolicy za wolność zapłacił Swoim życiem. Rozgłoście! Ponieście! Wolni. Wolni! Już pełza po mieście Trupi odór od szańców do szańców, Milion legło wśród gruzów Powstańców. Wolni. Wolni od kajdan i... życia. Sztandar krwawy łopoce na wietrze, Sztandar strzela zwycięsko purpurą! Wolni! Wolni!!! Milczenie złowieszcze. Gruz nasiąkły krwią milczy ponuro... Milion legło! Stacja Armii Krajowej w Warszawie Raz ostatni pozdrawia żołniersko Wszystkich Braci walczących na świecie O Zwycięstwo! O... wasze zwycięstwo! Wolnej Francji, Rumunii, Bałkanom, Naszym Braciom w zdobytym Berlinie Ślemy Salut. W płomieniach nasz Salut!!! I nasz Salut jak Wolność tragiczny Nad milczeniem urasta ulicy, Jak śmierć blady! Zwycięstwo! Zwycięstwo! Nad Stolicą Wolności huragan Zielonymi rękami dziś targa, Lasem rosną milczącym i krwawym W tym Salucie Honoru i Sławy. W świat ponieście! ponieście! Milion legło! I nad tym Milionem Chorałami jak dotąd zapłaczcie, I zarzućcie na martwe nam głowy, Z srebrnych ptaków, Przybyłych... dzień później Kiru wstęgę i płaszcz laurowy. Meldujemy. Wiadomość ostatnia. Armia bratnia jest o krok, jest blisko, Na przedpolach Warszawy i zgliszczach, Nim ostatni o wolność padł wystrzał - Hełm widziano - ...Rosyjski hełm błyskał... Audycję kończymy. Zwycięstwo. Sztandar w wichrze nade mną łopoce! Wielkość rośnie ogromna jak wieża! ...Były zrzuty. Dwa zrzuty tej nocy, Lecz nie stało żądnego żołnierza... Stacja Armii Krajowej melduje, Że nadała swój program ostatni: Błyskawica. Warszawa. Zwycięstwo. Surmy. Bratnie Fanfary!!! Przekleństwo."

Godziny Otwarcia

  • Pon., śr., pt.: 08.00-18.00
  • Czw.: 08.00-20.00
  • Sob., niedz.: 10.00-18.00
  • Wt.: nieczynne

Adres

Muzeum Powstania Warszawskiego

ul. Grzybowska 79
00-844 Warszawa
tel.: 22 539 79 05/06
e-mail: kontakt@1944.pl