Mieczysława [Anna] Chodorowska

Pseudonim:
"Hania"
Data urodzenia:
1917-02-12
Data śmierci:
1990-03-30
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Petersburg
Imiona rodziców:
Mieczysław - Anna
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Warszawa, ul. Widok 7
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - Szpital Polowy (prowadzący) nr 2 w Hotelu "Terminus" przy ul. Chmielnej 28
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ do 4 września 1944 r.
Losy po Powstaniu:
4 września, mimo protestów, została ze względu na zły stan zdrowia (wysoka gorączka, zapalenie opłucnej, problemy z sercem) odesłana do domu na ul. Szczyglej (Powiśle). Po podratowaniu zdrowia miała powrócić do służby w szpitalu, jednak dwa dni później Powiśle upadło, a mieszkańców Szczyglej Niemcy wypędzili drogą przez obóz tymczasowy w kościele św. Wojciecha na Woli do obozu przejściowego dla ludności cywilnej w Pruszkowie (Dulagu 121).
Miejsce pochówku:
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), Kwatera F, rząd 4, miejsce 8 (grób rodzinny z 1941 roku)
Uwagi:
Właściwie Mieczysława Anna Chodorowska z domu Rożnowska, jednak nie używała swego pierwszego imienia, w rodzinie i wśród przyjaciół nazywana Anną. Na Powązkach pochowana jako Anna Chodorowska.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter