Mieczysława Leszczyńska

Pseudonim:
"Szczera"
Data urodzenia:
1907-01-31
Data śmierci:
2003-07-13
Funkcja:
łączniczka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Tomasz - Wacława
Udział w konspiracji 1939-1944:
III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2 Rejon (Koło - cmentarze) - 4. kompania (IV zgrupowanie) ppor. "Prusa" (Władysław Pietrzak)
Oddział:
III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2 Rejon (Koło - cmentarze) - 4. kompania (IV zgrupowanie) ppor. "Prusa", następnie w Grupie "Północ"
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto do 2.09.1944 r. - wyszła z ludnością cywilną.
Informacje dodatkowe:
Była żoną Bronisława Leszczyńskiego pseudonim Śmigły. Do upadku Powstania mieszkali w Warszawie pod adresem: Stare Miasto 17 m 15. Po upadku Powstania zostali wypędzeni do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulagu 121), a stamtąd wywiezieni na wieś w powiecie piotrkowskim. W maju 1945 roku powrócili do Warszawy i zamieszkali na Woli w starej kamienicy przy ulicy Ogrodowej 56.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, archiwum rodzinne: informacje dodatkowe przekazanę przez p. Jolantę Pryzmont z domu Leszczyńską
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter