Pseudonim:
"Wil-Tel", "Sawicki", "inż. Mieczysław Jon"
Data urodzenia:
1909-04-15
Data śmierci:
1944-09-16
Funkcja:
Teleelektryk. Kierownik referatu studiów sabotażu telekomunikacyjnego (konsp.)
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 116 Miejsce: 50
Stopień:
porucznik
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Tomasza - Matylda z domu Thonnes
Wykształcenie i działalność do 1939 r. :
Ukończył V Gimnazjum Miejskie (matematyczno-przyrodnicze) w r. 1927, przez rok studiował matematykę na Uniwersytecie Warszawskim, po czym przeniósł się na Wydział Teletechniczny Państwowej Wyższej Szkoły Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. Wawelberga i Rotwanda w Warszawie, gdzie w r. 1935 otrzymał tytuł elektryka technologa. Już w czasie studiów rozpoczął pracę w amplifikatorni warszawskiej rozgłośni Polskiego Radia (PR), w której po ukończeniu studiów został dyżurnym technikiem i zastępcą kierownika. Współpracował tutaj z czołowymi technikami rozgłośni PR, m. in. Mieczysławem Kiełpińskim, Adolfem Rode, Zygmuntem Rossochackim i Fryderykiem Schönem. Wykazywał duże umiejętności i zainteresowanie techniką radiową. Publikował artykuły w „Biuletynie Technicznym Biura Studiów PR”. Działał również w Sekcji Radiotechnicznej Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP).
Wrzesień 1939 r. :
W czasie cywilnej obrony Warszawy we wrześniu 1939 Mirosław Panufnik kierował rozgłośnią aż do jej likwidacji po kapitulacji stolicy. Prawdopodobnie w tym czasie powierzono mu na przechowanie nagrania płytowe radiowych przemówień komisarza cywilnego obrony Warszawy prezydenta miasta Stefana Starzyńskiego.
Praca w okresie okupacji niemieckiej :
Zatrudniony był w Fabryce Aparatów Elektrotechnicznych Kazimierza Szpotańskiego w Warszawie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział III (Operacyjno-Szkoleniowy) - BBT (Biuro Badań Technicznych) - Referat studiów sabotażu telekomunikacyjnego - szef. Od samego początku okupacji kraju przez Niemców Panufnik włączył się do walki podziemnej w szeregach Służby Zwycięstwu Polski, później Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej. W tym czasie był zatrudniony w Fabryce Aparatów Elektrotechnicznych Kazimierza Szpotańskiego w Warszawie, gdzie jednocześnie wykładał na rocznych kursach dla elektromonterów, czynnych w latach 1940–1944 jako szkoła przyfabryczna, uruchomiona z inicjatywy grupy działaczy SEP w celu ratowania młodzieży polskiej przed wywożeniem na roboty przymusowe do Niemiec. Był pomocnikiem organizatora i kierownika kursów dra inż. Stanisława Wachowskiego, współpracował przy przygotowaniu szczegółowego programu wzorcowego dla tego rodzaju kursów na okres powojenny. Od zimy 1942/1943 został przydzielony do Biura Badań Technicznych (BBT) Wydziału Saperów Komendy Głównej Armii Krajowej (KG AK) i mianowany kierownikiem referatu studiów sabotażu i dywersji na liniach telekomunikacyjnych. Prowadził szkolenie na licznych kursach konspiracyjnych, zorganizowanych przez BBT i Biuro Studiów Kierownictwa Dywersji («Kedywu») KG AK dla instruktorów i dowódców zespołów dywersyjnych walki konspiracyjnej oraz na wypadek planowanego ogólnego powstania. Od końca 1942 r. był oficerem do spraw sabotażu pocztowo-telekomunikacyjnego w sztabie «Kedywu» Okręgu Warszawskiego AK (pod pseud. Wil-Tel). W sierpniu 1943 odszedł (wraz ze Zbigniewem Lewandowskim) do BBT. Z ramienia BBT współpracował z referatem II operacji technicznych oraz wywiadu i dywersji technicznej łączności Dowództwa Wojsk Łączności KG AK. Pod kierunkiem szefa BBT, kpt. inż. Zbigniewa Lewandowskiego (pseud. Zbyszek), opracował szczegółową i bogato ilustrowaną instrukcję z zakresu środków i taktyki prowadzenia sabotażu i dywersji na liniach telekomunikacyjnych, którą wydano (celowo z datą 1934) drukiem zimą 1943/1944 pod tytułem ochronnym na okładce: Inż. Mieczysław Jon, Teletechnika. Podręcznik dla słuchaczy kursów dokształcających (W. 1934, nakładem autora); była to zapewne pionierska publikacja polska w tej dziedzinie. Wiosną 1944 został mianowany oficerem czasu wojny (w stopniu porucznika).
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" - Podobwód "Sławbor" - batalion "Iwo" - pluton łączności dowodzony przez por. "Zawieję". gdzie współdziałał przy organizowaniu łączności telefonicznej, prawdopodobnie w ścisłym kontakcie z ośrodkiem łączności K-2 przy ul. Poznańskiej 12.
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Miejsce śmierci:
Poległ 16 września 1944 zabity przez pocisk granatnika podczas odwiedzin domu rodzinnego przy ul. ks. Skorupki 14.
Miejsce pochówku:
Pochowany tymczasowo przez ojca w mogile przed bramą domu Skorupki 14. Po zakończeniu działań wojennych ekshumowany przez brata Andrzeja i przeniesiony do grobu rodzinnego pradziada Antoniego Szustra na Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), najpierw do kwatery 341–7–1, a następnie 22–5–25/27.
Odznaczenia:
Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami
Informacje dodatkowe:
Żonaty z Marią z Szulczewskich (1919–1943), miał córkę Ewę (ur. 1936), zamężną Dworską, artystę plastyka. Był bratem kompozytora i dyrygenta Andrzeja Panufnika (1914-1991).
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego, Lista poległych batalionu "Iwo" (lista częściowa)
Literatura:
Polski Słownik Biograficzny, tom XXV, 1980 r.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego, Lista poległych batalionu "Iwo" (lista częściowa).

Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego, Lista poległych batalionu "Iwo" (lista częściowa).

Nasz newsletter