Pseudonim:
"Literat"
Data urodzenia:
-
Data śmierci:
1986-08-29
Funkcja:
peżetka
Rocznik:
1898
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Działalność do 1939 r.:
W 1918 przyjechała wraz z mężem do majątku Augustówek pod Grodnem, w którym przebywali razem do 1939. W wolnej Polsce działała społecznie, była m.in. wiceprzewodniczącą Koła Ziemianek oraz członkiem PCK i Towarzystwa Dobroczynności. Zainicjowała powstanie Towarzystwa Przyjaciół Literatury i Sztuki im. Elizy Orzeszkowej w Grodnie (przez 12 lat była prezesem). Wraz z mężem organizowała letniska dla niezamożnej ludności Grodzieńszczyzny w majątku Augustówek. W latach 20. podjęła pierwsze próby pisarskie (debiut "Zwycięstwo" (1925) kolejna publikacja p.t. "Niepotrzebne dzieci" wzbudziła kontrowersje wśród kręgów konserwatywnych). Przyjaźniła się m.in. z Zofią Nałkowską, od 1930 należała do PEN-Clubu. Na jej zaproszenie przyjeżdżali do Augustówka (Grodno) m.in. Maria Dąbrowska, Julian Tuwim, Juliusz Kaden-Bandrowski, Jan Parandowski, Witkacy. Utrzymywała również kontakt z białą emigracją rosyjską.
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - zgrupowanie "Kryska" - Szpital Polowy nr 3 ul. Okrąg 2 - PŻ ("Pomoc Żołnierzowi").
Dzielnica:
Górny Czerniaków
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Córka Irena O'Brien de Lacy również była peżetką
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną.
Losy po wojnie:
Po 1945 pozostała w Polsce, zatrudniła się w Biurze Odbudowy Stolicy, a następnie poświęciła się pracy literackiej.
Odznaczenia:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Miejsce śmierci:
Warszawa. Pochowana na Cmentarzu Prawosławnym na Woli
Informacje dodatkowe:
Nadzieja Drucka urodziła się w rodzinie carskiego generała. W czasie I wojny światowej służyła jako sanitariuszka w pociągu pancernym, gdzie poznała przyszłego męża Maurycego O'Brien de Lacy (ślub wzięli w 1917 w Moskwie).Tłumaczka. Autorka książki „Trzy Czwarte... Wspomnienia”
Publikacje:
Współcześni polscy pisarze i badacze literatury. Słownik bibliograficzny, tom II, s. 209-211; Nadzieja Drucka„Trzy Czwarte... Wspomnienia” PIW Warszawa 1977, Wydawnictwo LTW, 2011 r. Zofia Nałkowska "Dzienniki" (tom III: 1918-1929, s. 180-181)
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter