Norbert Sylwester Gołuński

Pseudonim:
"Witold"
Data urodzenia:
1919-09-22
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Gdańsk
Imiona rodziców:
Sylwester - Julia
Pseudonimy:
"Witold", "Bombram"
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział II Informacyjno-Wywiadowczy - Wydział Wywiadu Ofensywnego "Stragan" - Referat "Zachód" ("Lombard") - Tereny Rzeszy
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" - Podobwód "Sławbor" - sztab
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - Lubeka. Wyzwolony w maju 1945 r.
Numer jeniecki:
101636
Losy po wojnie :
W 1947 roku powrócił z Anglii do kraju. Pracował jako kapitanem żeglugi wielkiej w Polskich Liniach Oceanicznych. W 1950 roku usunięty z pracy ze względu na działalność w okresie okupacji. Powrócił do pływania w 1956 r. W 1980 r. przeszedł na emeryturę. Należał do sopockiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, był też aktywnym członkiem Kręgu Harcerzy Wolnego Miasta Gdańska.
Miejsce pochówku :
Cmentarz Komunalny w Sopocie
Informacje dodatkowe:
Uczeń szkół we Wrzeszczu. Polskiego Gimnazjum Macierzy Szkolnej w Gdańsku o Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. Po wybuchu wojny do 1941 roku pływał w konwojach do Kanady i Nowego Jorku. Przez rok studiował nawigację na Uniwersytecie w Southampton, a następnie został skierowany do tajnej Szkoły Wywiadu Ofensywnego w Glasgow. Przerzucony do kraju w nocy z 17 na 18.09.1943 r., zrzut przyjęła placówka odbiorcza „Wieszak”, położona 14 km na południowy wschód od Mińska Mazowieckiego. Przydzielony do Komendy Głównej AK - samodzielna ekspozytura „Lombard" w Referacie „Zachód” Wydziału Wywiadu Ofensywnego „Stragan” w Oddziale II Informacyjno-Wywiadowczym. Mianowany inspektorem sieci wywiadu morskiego. Po wyzwoleniu należał do grupy Oficerów Administracji Kierownictwa Polskiej Marynarki Wojennej, następnie pracował jako młodszy oficer oddziałowy w Obozie Marynarki Wojennej ORP "Bałtyk". Odznaczony VM, KW, Krzyżem Za zasługi dla ZHP z Rozetą i Mieczami.
Uwagi :
Zmarł 23.04.2000 r., pochowany 27.04.2000
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, artykuł w "Czuwaj" 12/2000, Józef Golec: Sopocki Album Biograficzny, K. A. Tochman Słownik Biograficzny Cichociemnych, tom II, Rzeszów 1996, Kadry Polskie Rzeczypospolitej, Gdynia 1996, tom 2, cz I
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter