Olgierd Roman Niewodniczański

Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1921-08-09
Data śmierci:
2010-06-06
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Kowel
Imiona rodziców:
Władysław - Halina z domu Belina-Prażmowska
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczeń gimnazjum Jezuitów w Chyrowie oraz Pijarów w Krakowie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W Kowlu uczestniczył wraz ze swoją matką Halina, właścicielką apteki, w dostawach leków dla Armii Krajowej. Z tego powodu musieli uciekać z Kowla do Warszawy.
Oddział:
Uczestnik Powstania Warszawskiego - brak informacji na temat przydziału.
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Jego żona Margerita była sanitariuszką w batalionie "Kiliński". Poległa - będąc w ciąży - 6.09.1944 r. na ul. Górskiego.
Losy po Powstaniu:
W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego został wraz z matką wywieziony na roboty przymusowe do Wrocławia.
Losy po wojnie:
Po wojnie ukończył medycynę i przez 35 lat był ordynatorem Oddziału Ginekologiczno-Położniczego szpitala w Bolesławcu. Jako pierwszy w Polsce wprowadził masowe badania kobiet w kierunku profilaktyki raka szyjki macicy. Cieszył się niebywałym uznaniem wśród pacjentek. Za swoją pracę został odznaczony wieloma odznaczeniami. Z drugą żoną, Zofią, miał trzech synów: Tomasza, Pawła i Marcina.
Miejsce śmierci:
Lubin
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter