Pseudonim:
"Orzechowski"
Data urodzenia:
1928-02-29
Data śmierci:
1984-04-01
Funkcja:
-
Stopień:
starszy ułan
Miejsce urodzenia:
Raków (dzisiejsza Białoruś)
Imiona rodziców:
Stanisław - Maria
Udział w konspiracji 1939-1944:
Nowogródzki Okręg Armii Krajowej "Nów" - Stołpecko-Nalibockie zgrupowanie AK por. "Góry" ("Doliny")
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Kampinos" - 27. pułk ułanów - 2. szwadron. Po wyjściu z Kampinosu - 25. pułk piechoty AK Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej (Okręg Łódzki Armii Krajowej - Podokręg Piotrków)
Szlak bojowy:
Żoliborz - Kampinos - Jaktorów - Kieleckie. Brał udział w walkach o Dworzec Gdański i lotnisko bielańskie, a także w walce o wieś Truskaw.
Losy po Powstaniu:
Po rozbiciu zgrupowania w Budach - Zosinach pod Jaktorowem, przedarł się do Lasów Koneckich, gdzie w szeregach 25. pp. Armii Krajowej Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej jako kapral toczył boje z Niemcami do grudnia 1944 r., a dalej prowadził działalność konspiracyjną w Opoczyńskiem i na Kielecczyźnie ( do stycznia 1945 r.)
Odznaczenia i awanse:
Odznaczony m.in. Warszawskim Krzyżem Powstańczym oraz trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Za bohaterski udział w rozbiciu garnizonu w Piaskach Królewskich mianowany został do stopnia st. ułana.
Miejsce śmierci:
Zielona Góra
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Paweł Kosowicz "Orzechowski"

Paweł Kosowicz "Orzechowski"

Nasz newsletter