Pseudonim:
"Cwaniak"
Data urodzenia:
1930-04-16
Data śmierci:
2013-03-31
Funkcja:
łącznik
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Nazwisko konspiracyjne:
Paweł Borkowski
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Szeroka 14
Oddział:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2. Rejon "Litwin" (następnie odcinek "Sarna") - Korpus Bezpieczeństwa - batalion szturmowy KB "Sokół" - przydział nieznany
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Jego młodszy brat Zalman Hochman "Miki - Bandyta" (w Powstaniu pod nazwiskiem Zenon Borkowski) także był łącznikiem w II batalionie szturmowym KB "Sokół"
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 344 Lamsdorf, następnie w Stalagu IV B Mühlberg. Skierowany do pracy przymusowej w fabryce samolotów w mieście Brokovitz, gdzie był lakiernikiem, a jego brat "Zenek" blacharzem. Uwolniony w maju 1945 r. przez Armię Czerwoną.
Numer jeniecki:
103204
Losy po wojnie:
W 1946 roku wyemigrował do Palestyny. Służył w Izraelskich Sił Zbrojnych, w Brygadzie Pancernej nr 7, a następnie pracował z ciężkim sprzętem mechanicznym. Założył rodzinę, miał troje dzieci.
Odznaczenia:
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP za działalność na rzecz rozwijania dialogu polsko-izraelskiego.
Miejsce śmierci:
Izrael
Informacje dodatkowe:
Jego rodzicami byli Miriam i Benjamin Hochmanowie. Był siódmym synem w wielodzietnej rodzinie. Ojciec Benjamin pracował jako garbarz w fabryce skóry. Matka była gospodynią domową. Rodzina mieszkała na Grochowie, w czteropokojowym mieszkaniu i była w dobrej sytuacji finansowej. W 1939 r. przenieśli się do mieszkania na ul. Pańskiej. Po utracie rodziców chłopcy ukrywali się poza gettem, w aryjskiej części miasta. Udawali Polaków i zarabiali na życie śpiewając na ulicy, oraz sprzedając papierosy niemieckim żołnierzom w rejonie Placu Trzech Krzyży. za udział w Powstaniu Warszawskim obaj bracia otrzymali Krzyże Partyzanckie i Medale za Warszawę.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zbiórka pododdziału szturmowego z I kompanii batalionu KB "Sokół" na podwórku kamienicy Nowogrodzka 3/5, gdzie mieściła się siedziba dowództwa batalionu. Na pierwszym planie ppor. Stanisław Sasinowski "Żbik", pod nim widoczni łącznicy Perec Hochman "Cwaniak" (w Powstaniu pod nazwiskiem Paweł Borkowski) oraz Zalman Hochman "Miki - Bandyta" (w Powstaniu pod nazwiskiem Zenon Borkowski). Fot. autorstwa Mariana Grabskiego ps. „Wyrwa“, ze zbiorów Fototeki MPW, sygn. <a href=" http://www.1944.pl/galerie/fototeka/foto/3412/?szukaj=sasinowski"> MPW-IN/1364</a>

Zbiórka pododdziału szturmowego z I kompanii batalionu KB "Sokół" na podwórku kamienicy Nowogrodzka 3/5, gdzie mieściła się siedziba dowództwa batalionu. Na pierwszym planie ppor. Stanisław Sasinowski "Żbik", pod nim widoczni łącznicy Perec Hochman "Cwaniak" (w Powstaniu pod nazwiskiem Paweł Borkowski) oraz Zalman Hochman "Miki - Bandyta" (w Powstaniu pod nazwiskiem Zenon Borkowski). Fot. autorstwa Mariana Grabskiego ps. „Wyrwa“, ze zbiorów Fototeki MPW, sygn. MPW-IN/1364

Perec "Paweł" Hochman  i jego brat  Zalman ("Zenek"). Fot. archiwum rodzinne

Perec "Paweł" Hochman i jego brat Zalman ("Zenek"). Fot. archiwum rodzinne

Nasz newsletter