Pseudonim:
"Luty"
Data urodzenia:
1908-02-21
Data śmierci:
1983-04-01
Funkcja:
-
Stopień:
kapral z cenzusem
Miejsce urodzenia:
Równe
Imiona rodziców:
Henryk - Paulina z domu Berndt
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - batalion "Zośka" - 2. kompania "Rudy” - II pluton "Alek”; ochotnik, do oddziału dołączył 4.08.1944 r. na Woli, przydzielony do sekcji ckm Maxim.
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - ul. Senatorska - Ogród Saski - ul. Zielna ("przebicie") - Śródmieście (szpitale).
Odniesione rany:
Ranny 31.08.1944 r. w łydkę, podczas skoku przez ul. Senatorską do kościoła św. Antoniego. Gdy wychylił się z kościoła kolejny pocisk rozerwał mu szczękę, naruszając szyję i oko. "Luty" oderwał strzępy górnego dziąsła z zębami... Do kapitulacji pozostał w szpitalach na terenie Śródmieścia Północnego i Południowego.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu IV B/H Zeithain (podobóz Stalagu IV-B Mühlberg), jako ranny umieszczony w Kriegsgefangenen-Lazarett Zeithain.
Numer jeniecki:
299244
Losy po wojnie:
Ukończył studia ekonomiczne. Mieszkał i pracował w Warszawie.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter