Piotr Franciszek Tochowicz

Pseudonim:
"Referent"
Data urodzenia:
1902-07-30
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 74 Miejsce: 56
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Sosnowiec
Wykształcenie, udział w wojnie polsko-bolszewickiej i praca do 1939 r.:
Urodził się 30 lipca 1902 r. w Sosnowcu w dzielnicy Pogoń. Mieszkał z rodzicami w domku kolejowym przy ul. Starososnowieckiej 41. (dziś Marszałka Józefa Piłsudskiego) W lipcu 1920 r. zgłosił się jako ochotnik do Wojska Polskiego i po zaledwie 10-dniowym przeszkoleniu znalazł się na froncie pod Warszawą, walcząc z bolszewikami w 142. Pułku Piechoty w bitwie warszawskiej i nad Niemnem. Po demobilizacji w październiku 1920 r. został uczniem I Gimnazjum Męskiego Filologicznego przy ul. Dęblińskiej w Sosnowcu, które w 1922 r. przemianowano na I Państwowe Gimnazjum Męskie im. Bolesława Prusa przy ul. Orlej. W 1924 r. przeniósł się do szkoły górniczej w Dąbrowie Górniczej. Pracował krótko jako nauczyciel (1925-1926), potem robotnik w kopalni „Czeladź". Od 1928 r. mieszkał w Warszawie. Był urzędnikiem w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Po ukończeniu w 1929 r. Szkoły Podchorążych Rezerwy w Śremie został podporucznikiem. Kolejne ćwiczenia wojskowe odbył w 1931 r., uzyskując bardzo dobre i celujące oceny. Wg przełożonych miał charakter ustalony, spokojny, pracowity, pilny, w służbie chętny i sumienny.
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan” (Śródmieście) - Podobwód "Sławbor" - odcinek wschodni "Bogumił" - kompania sztabowa
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Okoliczności śmierci - miejsce pochówku:
Poległ podczas Powstania Warszawskiego. Pierwotnie pochowany przy ul. Hożej 9. Po wojnie ekshumowany na Cmentarz Powstańców Warszawy (kw. 20 - rz. II).
Źródła:
1. Archiwum III Liceum Ogólnkosztalcącego im. Bolesława Prusa w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Sosnowcu 2. Centralne Archiwum Wojskowe w Warszawie - teczka personalna P. Tochowicza - sygn. Ap 4119. 3. Materiały oprac.przez Jerzego Kluzę - historyka w III LO. Im. B. Prusa w Sosnowcu.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter