Pseudonim:
"Bogusz"
Data urodzenia:
1927-04-10
Data śmierci:
2018-02-21
Funkcja:
-
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Bolesław - Helena z domu Skrzypek
Pseudonimy:
"Bogusz", "Zagłoba"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od listopada 1942 r.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - odcinek "Kuba" - "Sosna" - Korpus Bezpieczeństwa - 1. batalion szturmowy KB "Nałęcz" - 1. kompania
Odniesione rany:
Ranny 23.08.1944 r.
Szlak bojowy:
Stare Miasto do 2.09.1944 r. - wyszedł z ludnością cywilną.
Losy po wojnie:
Dziennikarz, szybownik, pisarz i historyk wojskowości zajmujący się popularyzacją mniej znanych zagadnień z historii II wojny światowej. Pierwsze artykuły zaczął publikować w latach 50. XX w. Początkowo zajmował się działaniami lotniczymi, a następnie tematyką broni pancernej, czego owocem były liczne artykułu zamieszczone m.in. od 1964 w „Wojskowym Przeglądzie Historycznym”. Jego Krótki zarys działań wojskowych na wschodnich terenach Rzeczypospolitej we wrześniu 1939 r. był pierwszą obszerną publikacją podejmującą temat kampanii wrześniowej wydaną oficjalnie w PRL. Od 1966 stale współpracował z Wydawnictwem MON, początkowo jako autor pozycji z serii: „Żółty Tygrys”. W 1982 wydał fundamentalną pracę Polska broń pancerna w 1939 roku, która doczekała się łącznie trzech wydań (1989, 2004). Był stałym współpracownikiem „Przeglądu Historyczno-Wojskowego”.
Odznaczenia :
Odznaczony m.in. Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Partyzanckim. Po wojnie awansowany do stopnia porucznika WP.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. Informację o śmierci przekazał p. Mateusz Opasiński. Zdjęcie i dokument z archiwum rodzinnego p. Przemysława Szubańskiego, syna
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Z archiwum rodzinnego p. Przemysława Szubańskiego, syna

Z archiwum rodzinnego p. Przemysława Szubańskiego, syna

Nasz newsletter