Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1922-04-24
Data śmierci:
2021-02-13
Funkcja:
pielęgniarka
Miejsce urodzenia:
Nowonikołajewsk, Rosja
Imiona rodziców :
Władysław - Leokadia z domu Herzberg
Wykształcenie do 1944 roku :
Uczennica szkoły Zboru Ewangelicko-Augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie przy ul. Kredytowej, następnie uczęszczała do Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Warszawie. Maturę zdała w 1941 roku na tajnych kompletach. Po maturze rozpoczęła studia medyczne w ramach tajnego Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Przyrynek, następnie ul. Leszno 27
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Ostatniego dnia lipca 1944 roku studiująca medycynę Regina Hintz stawiła się do Szpitala Przemienienia Pańskiego na ćwiczenia z diagnostyki lekarskiej. Przybyli na miejsce studenci zostali poproszeni przez dr. Tadeusza Bartoszka (1896-1944) o pozostanie w szpitalu na wypadek planowanego Powstania (dr Tadeusz Bartoszek ps. "Cegielski" miał wyznaczone miejsce koncentracji swego oddziału w innej dzielnicy. Dyplom lekarski uzyskał w 1923 roku, był lekarzem internistą, od 1926 roku członkiem Towarzystwa Lekarskiego warszawskiego (TLW). Brał udział w Powstaniu Warszawskim jako oficer liniowy, dowódca kompanii w batalionie „Ruczaj”. Ciężko ranny w pierwszym dniu Powstania podczas nieudanej próby przeskoczenia Alei Ujazdowskich z terenu Ogrodu Botanicznego, zmarł na skutek odniesionych ran).
Oddział :
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 3. Rejon - sanitariat.
Szlak bojowy :
Praga (do 12.09.1944) - sanitariuszka w Szpitalu Przemienienia Pańskiego na Pradze, który miał stanowić zaplecze sanitarne 3. Rejonu. Po upadku Powstania w dzielnicy personel szpitalny wraz z dyrektorem Szpitala Przemienienia - dr. Zdzisławem Ambrożym Michalskim ps. "Znachor" pozostają na Pradze. Szpital znajduje się na terenie działania licznych jednostek niemieckich stanowiących zaplecze frontu wschodniego, ostrzeliwany jest zarówno przez artylerię sowiecką, a po wycofaniu się z Pragi oddziałów niemieckich, ostrzeliwany również przez Niemców. Przesuwająca się linia frontu wymusza kolejną ewakuację - tym razem do gmachu Szkoły Powszechnej przy przy ul. Boremlowskiej na Grochowie. Do około 12-14 września 1944 tj. i zajęcia Pragi przez Armię Czerwoną na terenie szpitala ukrywani są zdrowi oraz leczeni ranni Powstańcy.
Odniesione rany :
Kontuzjowana i zasypana podczas bombardowania budynku, w którym mieścił się szpital - odkopana spod gruzów, została przetransportowana na chirurgię. Doznała ogólnego szoku, potłuczeń i wylewów podskórnych, ale bez większych ran czy złamań.
Losy po Powstaniu :
Wraz z ewakuowanym szpitalem Przemienienia Pańskiego przeszła na Grochów, do gmachu przy ul. Boremlowskiej. Z budynku szkoły wyszła dopiero w połowie września 1944.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego: MPW-teczka/Pokój Kombatanta MPW: MPW-ankieta, relacja pisemna p. Reginy Hintz dotycząca Powstania Warszawskiego. Fotografie ze zbiorów rodzinnych (kserokopie: MPW-teczka), m. in. fotografia przedstawiajaca grupę dziewcząt, uczennic Gimnazjum Jana Kochanowskiego po maturze w 1941 roku w Warszawie na ul. Rozbrat. Stoją od lewej: Krystyna Niemiec (Zawadowska), Regina Hintz, Hanna Jędrychowska (nazwisko po mężu), Helena Mocarska ("Struga", "Helena"). Fot. z archiwum p. Reginy Hintz. Informację o śmierci przekazał Pokój Kombatanta MPW oraz p. Urszula Zaniewska.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Warszawa 1941 rok, okolice ulicy Rozbrat. Fotografia przedstawia grupę dziewcząt, uczennic Gimnazjum Jana Kochanowskiego po maturze w 1941 roku. Stoją od lewej: Krystyna Niemiec (Zawadowska), Regina Hintz, Hanna Jędrychowska (nazwisko po mężu), Helena Mocarska. Fot. z archiwum p. Reginy Hintz.

Warszawa 1941 rok, okolice ulicy Rozbrat. Fotografia przedstawia grupę dziewcząt, uczennic Gimnazjum Jana Kochanowskiego po maturze w 1941 roku. Stoją od lewej: Krystyna Niemiec (Zawadowska), Regina Hintz, Hanna Jędrychowska (nazwisko po mężu), Helena Mocarska. Fot. z archiwum p. Reginy Hintz.

Fot. z archiwum p. Reginy Hintz.

Fot. z archiwum p. Reginy Hintz.

Fot. z archiwum p. Reginy Hintz.

Fot. z archiwum p. Reginy Hintz.

Nasz newsletter