Pseudonim:
"Brzechwa"
Data urodzenia:
1915-08-09
Data śmierci:
1994-11-22
Funkcja:
oficer szkoleniowy
Stopień:
porucznik służby stałej artylerii
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Andrzej - Janina z domu Masztakowska
Wykształcenie i harcerstwo:
Od 1927 r. był uczniem Państwowego Gimnazjum im. Joachima Lelewela w Warszawie, które ukończył w czerwcu 1936 r. uzyskując świadectwo dojrzałości. W trakcie nauki był harcerzem 5. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. płk Zygmunta Miłkowskiego i brał czynny udział w jej działalności, uczestnicząc m.in. w corocznych letnich obozach harcerskich, Jamboree w Gödöllö (Węgry) w 1933 r., kursie wigierskim przeprowadzonym latem 1934 r., oraz w Jubileuszowym Zlocie ZHP w Spale (10-25.07.1935). W tym samym roku rozkazem Kwatery Głównej ZHP mianowany podharcmistrzem.
Służba wojskowa do 1939 r.:
Od września 1936 r. był uczniem Szkoły Podchorążych Artylerii w Toruniu, którą ukończył w 1939 r. W stopniu podporucznika artylerii otrzymał przydział do 23. pułku artylerii lekkiej w Będzinie.
Udział w wojnie obronnej 1939:
We wrześniu był oficerem zwiadowczym 1. baterii I dyonu 23. pal, z którym przeszedł szlak bojowy: Tarnowskie Góry - Trzebinia - Racławice - Podzamcze Chęcińskie (Armia "Kraków"). Wzięty do niewoli uciekł z improwizowanego obozu jenieckiego i przedostał się do Warszawy.
Pseudonimy:
"Brzechwa", "Fungus"
Udział w konspiracji 1939-1944:
Podczas okupacji pracował w przedsiębiorstwie budowlanym, łącząc pracę zawodową z działalnością konspiracyjną, w którą zaangażowane było kierownictwo firmy. Po aresztowaniach, przeprowadzonych przez Gestapo w przedsiębiorstwie, późną wiosną 1943 r. spotkał Jerzego Kozłowskiego ("Jurwiś"), dawnego kolegę z 5. WDH, co stało się początkiem jego współpracy z Szarymi Szeregami. W czerwcu tego roku nawiązał stały kontakt z hm. "Piotrem Pomianem" (Eugeniusz Stasiecki) - ówczesnym szefem "Pasieki" - Kwatery Głównej Szarych Szeregów. Jako przedwojenny instruktor ZHP i oficer zawodowy WP został skierowany do pionu wyszkolenia wojskowego Szarych Szeregów, w którym działał pod ps. "Fungus". We wrześniu został instruktorem w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty "Agricola", a w marcu 1944 r. inspektorem tejże szkoły, w tym również klas batalionu "Parasol". Podczas egzaminów końcowych odpowiadał za terenoznawstwo. Od 1 czerwca 1944 r. był oficerem szkoleniowym batalionu "Zośka".
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - batalion "Zośka" - poczet dowódcy
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku :
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kw. B 20-5-13
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. Wykaz grobów żołnierzy Batalionu „Zośka” poza kwaterą batalionu (Powązki Wojskowe, A-20) - www.batalionzoska.pl
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

por. Roman Grzybowski ps. "Brzechwa" (1915-1994). Fot.  ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego - batalion "Zośka"

por. Roman Grzybowski ps. "Brzechwa" (1915-1994). Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego - batalion "Zośka"

Nasz newsletter