Pseudonim:
"Skorupka"
Data urodzenia:
1915-10-07
Data śmierci:
1944-08-16
Funkcja:
zastępca dowódcy plutonu
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 183 Miejsce: 33
Stopień:
podporucznik rezerwy artylerii
Miejsce urodzenia:
Moskwa
Imiona rodziców:
Leon - Nadzieja
Wykształcenie i działalność artystyczna do 1939 r. :
Skrzypek i kompozytor. W latach 1927-39 studiował grę na skrzypcach w klasie Zdzisława Jahnkego oraz kompozycję pod kierunkiem Tadeusza Szeligowskiego i Stanisława Wiechowicza w Konserwatorium w Poznaniu, zaś od 1931 do 1935 równocześnie muzykologię u Łucjana Kamieńskiego na Uniwersytecie Poznańskim. Do wybuchu wojny działał aktywnie w Poznaniu jako skrzypek, pianista, dyrygent Chóru im. Karola Szymanowskiego, prelegent oraz autor audycji w rozgłośniach Polskiego Radia w Poznaniu i Wilnie. Ponadto pisał artykuły publikowane na łamach "Kuriera Poznańskiego", "Tęczy" i "Dziennika Poznańskiego". Jako kompozytor zadebiutował w 1933 Kwartetem smyczkowym nr 1, a jego utwory wykonywane były podczas Tygodnia Muzyki Polskiej w Poznaniu (1938).
Przebieg służby wojskowej:
W 1937 r. ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
Oficer 7. Dywizjonu Artylerii Konnej w Wielkopolskiej Brygadzie Kawalerii.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa ul. Natolińska 13
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - batalion "Zośka" - pluton pancerny "Wacek" - II zastępca dowódcy plutonu, instruktor obsługi dział w zdobycznych "Panterach", celowniczy
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto. Do oddziału zgłosił się ochotniczo 6 sierpnia 1944 r. na Woli. Dowódca plutonu por. "Wacek" (Wacław Micuta) był jego kolegą, razem walczyli w składzie 7. dak we wrześniu 1939 r. 10 sierpnia 1944 r. ppor. "Skorupka" był celowniczym zdobycznej "Pantery" ("Magda") podczas walki w rejonie Spokojna - Okopowa. Dziennik bojowy zgrupowania "Radosław": "8.30 Npl rozpoczął natarcie na szkołę przy ul. Spokojnej, wspierając to natarcie trzema czołgami i jednym samochodem pancernym wzdłuż Powązkowskiej do Okopowej. Natarcie odparto, samochód pancerny spalony od pocisku naszego czołgu, jeden czołg uszkodzony wycofał się." Po południu z rejonu szkoły przy ul. Spokojnej "Magda" ostrzelała wieżę kościoła św. Karola Boromeusza przy ul. Powązkowskiej, niszcząc dwom celnymi strzałami niemieckie stanowiska strzelców wyborowych i km. 11 sierpnia 1944 r. ppor. "Skorupka" ponownie był celowniczym "Magdy" podczas kontrnatarcia zgrupowania na szkołę i magazyny przy ul. Stawki. Po opuszczenia Woli brał udział w walkach na terenie dawnego getta, czasami wchodząc w skład obsługi karabinu maszynowego. W dniach 13-14 sierpnia dowodził wydzieloną z plutonu pancernego grupą skierowaną do obrony Muranowa na wsparcie oddziałów "Czaty 49".
Odniesione rany:
14 sierpnia 1944 r. porucznik "Skorupka" usiłował unieszkodliwić "Goliatha", zatrzymanego przez obsługę ok. 50 metrów przed pozycjami powstańczymi w rejonie Remizy Tramwajowej na Muranowie. Ciężko ranny (postrzały nerek i kręgosłupa) został pod ostrzałem wyniesiony do Szpitala Jana Bożego. Po udzieleniu pierwszej pomocy i założeniu opatrunków został przeniesiony do szpitalika w kamienicy Tyszkiewiczów na Krzywym Kole, gdzie leżeli już wcześniej ranieni ppłk "Radosław" i dowódca plutonu por. "Wacek". W szpitaliku opiekowała się nim dr "Przemysława" z sanitariatu Kedywu KG AK oraz jego przyjaciółka Monika Żeromska.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Krzyż Virtuti Militari V klasy (pośmiertnie)
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zmarł w wyniku odniesionych ran. Według opiekującej się nim Moniki Żeromskiej zmarł 16. 08.1944 r. Pochowany 18.08.1944 r. przy asyście honorowej żołnierzy plutonu pancernego. Po wojnie kpt. "Wacek" wskazał matce Romana grób syna.
Miejsce pochówku :
Po ekshumacji został pochowany na cmentarzu w Wilanowie
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, Archiwum Państwowe m. st. Warszawy - Listy ekshumowanych. Fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego - Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji oraz z broszury pamiątkowej wydanej z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przez Fundację Adenauera i Towarzystwo Śpiewacze "Harfa"
Uwagi:
W opracowaniach i relacjach spotykane różne daty śmierci: 14.08, 16.08. 22.08.1944. Data na liście ekshumacyjnej w zbiorach Archiwum Państwowego m. st. Warszawy - 22 VIII 1944, miejsce pochowania po wojnie -[sic!] Powązki Wojskowe. Data zgonu na płycie nagrobnej - 16 VIII 1944
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fot. ze zbiorów Narodowego  Archiwum Cyfrowego - Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

Fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego - Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

 Archiwum Państwowe m. st. Warszawy - Listy ekshumowanych, tu data śmierci - 22.08.1944

Archiwum Państwowe m. st. Warszawy - Listy ekshumowanych, tu data śmierci - 22.08.1944

Nasz newsletter