Pseudonim:
"Hanin"
Data urodzenia:
1914-07-14
Data śmierci:
1979-11-02
Funkcja:
-
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Piotr - Rozalia z domu Szczepanik
Wykształcenie do 1944 r.:
Absolwent Gimnazjum im. Jakuba Jasińskiego, egzamin dojrzałości uzyskał w 1935 r. Po odbyciu służby wojskowej rozpoczął studia polonistyczne na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Naukę przerwał wybuch II wojny światowej i trudna sytuacja materialna Romana Sadowskiego.
Udział w kampanii wrześniowej 1939 r. :
we wrześniu 1939 roku uczestniczył w obronie Warszawy
Udział w konspiracji 1939 -1944:
W czasie okupacji należał do Związku Walki Młodych i Armii Krajowej.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Leśnik" - kompania miotaczy płomieni
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto do 2.09.1944 r. - wyszedł z ludnością cywilną.
Losy po wojnie:
Poeta, satyryk i autor tekstów piosenek. Twórca legendarnej audycji radiowej "Podwieczorek przy mikrofonie". Od początku 1945 współpracował z Polskim Radiem, gdzie kierował Redakcją Audycji Masowych (później Estradowych) oraz był związany z Redakcją Poezji (30 stycznia 1945 r. podjął pracę na stanowisku kierownika redakcji poezji w Dziale Literacko-Teatralnym.) Pełnił funkcję kierownika artystycznego i reżysera programu "Podwieczorek przy mikrofonie". Po wojnie związany z katolickim „Tygodnikiem Warszawskim” redagowanym przez szambelana papieskiego, ks. Zygmunta Kaczyńskiego. Sadowski obawiając się utraty pracy w Polskim Radiu, postanowił wstąpić w szeregi PPS. Krok ten najprawdopodobniej uratował go przed długoletnim więzieniem, gdyż wkrótce „Tygodnik Warszawski”, z którym współpracował, został zlikwidowany, a działający w jego orbicie dziennikarze i poeci – uwięzieni. Za aresztowaniami stała Julia Brystigerowa – dyrektor departamentu V Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Ks. Zygmunt Kaczyński, pomimo protestów Stolicy Apostolskiej, skazany został na dziesięć lat więzienia pod zarzutem próby zmiany przemocą ustroju państwa. Zmarł w areszcie w czasie odbywania wyroku. Jerzy Braun skazany został na dożywocie, w więzieniu był torturowany. Wiesław Chrzanowski, późniejszy marszałek sejmu III RP, skazany został na osiem lat więzienia. Sadowski cudem uniknął represji, jednak obawiając się o swoje życie, zaprzestał jakiejkolwiek działalności politycznej. W 1948 r. wydał swoją ostatnią książkę, którą w całości poświęcił tematyce sportowej. W 1979 ukazał się wybór tekstów pt. Podwieczorek bez mikrofonu. Twórczość Romana Sadowskiego obejmuje skecze, fraszki oraz teksty piosenek, których wykonawcami byli m.in. Andrzej Bogucki, Tadeusz Chyła, Anna German, Anna Jantar, Marta Mirska, Sława Przybylska, Rena Rolska oraz Jarema Stępowski. Był także autorem licznych wierszy o tematyce sportowej, publikowanych w prasie literackiej i wydanych w tomikach Życie – naprzeciw, Na krawędzi i Rzut oszczepem. Za ten ostatni otrzymał II nagrodę w krajowym konkursie olimpijskim w 1948 r. Zdobył także wyróżnienie w konkursie olimpijskim w 1968 r. za "Litanię do Ziemi Ojczystej" i w 1972 r. za wiersz "Aleksikakos".
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku :
Cmentarz Bródnowski w Warszawie, aleja 18 F, rząd 6, grób 19
Źródła:
MPW-baza uczestników PW.
Publikacje :
Piotr Banasik: "Rzut oszczepem. Opowieść o Romanie Sadowskim" [www.muzeumsportu.waw.pl; dostęp 11.04.2017], biogram na stronach Cyfrowej Biblioteki Polskiej Piosenki [www.bibliotekapiosenki.pl]
Roman Sadowski Pseudonim: "Hanin", "Budda" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Roman Sadowski (ur. 20 lipca 1914 w Warszawie, zm. 2 listopada 1979 w Warszawie). Fotografia udostępniona przez p. Krystynę Szypowską.

Roman Sadowski (ur. 20 lipca 1914 w Warszawie, zm. 2 listopada 1979 w Warszawie). Fotografia udostępniona przez p. Krystynę Szypowską.

Źródło Wikimedia Commons

Źródło Wikimedia Commons

Nasz newsletter