Pseudonim:
"Romek"
Data urodzenia:
1926-06-26
Data śmierci:
1944-09-02
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Ludwik - Stanisława Mirkowska
Wykształcenie:
Ukończył szkołę powszechną im. Ossuchowskiego. Podczas okupacji kontynuował naukę na tajnych kompletach Gimnazjum i. Stefana Batorego
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1942 r. - Szare Szeregi Hufiec Ziem Zachodnich - drużynowy. Od jesieni w Oddziale Bojowym 993/W Kontrwywiadu Komendy Głównej AK. Uczestniczył w akcjach: "Kotara", likwidacja konfidenta z ul. Solnej, Zasłona.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Pięść" - 1. kompania "Zemsta” - II pluton
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto
Odniesione rany:
Ciężko ranny w brzuch na Starym Mieście, umieszczony w szpitalu polowym przy ul. Podwale 19.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Według jednej wersji zginął 27.08.1944 w kanałach, wg drugiej w Centralnym Szpitalu Powstańczym nr 1 przy ul. Długiej 7 zamordowany przez Niemców 2.09.1944 r. Po nieudanej akcji przebicia do Śródmieścia od 31 sierpnia w batalionie trwały przygotowania do ewakuacji kanałami: "Po powrocie na Podwale 19 "Nina" powiadomiła rannych, że za parę godzin czeka ich trudna wędrówka kanałowa. (...) Ostatecznie niemal wszyscy zdecydowali się na ewakuację. Tylko "Romek" (Roman Żurek) ranny w brzuch uznał, że ze względu na niebezpieczeństwo zakażenia w brudnej mazi kanałowej lepiej będzie jeśli pozostanie na Starym Mieście. "Nina" przy pomocy "Łunicza" odprowadziła go do szpitala na Długa 7 i oddała pod opiekę tamtejszych sanitariuszek".
Źródła:
Robert Bielecki - Juliusz Kulesza: "Przeciw konfidentom i czołgom" str. 408-410.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter