Romana Feliksa Chybińska

Pseudonim:
"Olcha"
Data urodzenia:
1929-01-28
Data śmierci:
2022-01-31
Funkcja:
-
Imiona rodziców :
Antoni - Helena z domu Michni
Udział w konspiracji 1939 -1944:
Zaprzysiężona w Armii Krajowej w Płyćwi koło Skierniewic. Od 1941 roku zamieszkała w Warszawie, gdzie została wprowadzona do Szarych Szeregów przez starszą kuzynkę. Zbiórki odbywały się w świetlicy na ul. Rakowieckiej oraz w Parku przy ul. Dantyszka [Park Wielkopolski]. Na zbiórkach harcerki uczyły się piosenek oraz udzielania pierwszej pomocy medycznej, opatrywania ran, wykonywania zastrzyków.
Miejsce koncentracji na godzinę "W:
ul. Grójecka 38 - Kościół Św. Jakuba Apostoła przy Placu Narutowicza - nie dotarła na miejsce koncentracji
Oddział:
IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - dołączyła jako ochotniczka do wujostwa, którzy byli farmaceutami i działali w szpitalu na ul. Radomskiej 18.
Losy po Powstaniu:
Po wtargnięciu wojsk nieprzyjaciela (żołnierzy z pułku brygady SS RONA) na ul. Radomską 18 i spaleniu szpitala, Romana wraz z kuzynką ukrywały się w piwnicach domów, jednak wkrótce zostały wypędzone wraz z mieszkańcami, ludnością cywilną na tzw. Zieleniak - punkt zborny na Zieleniaku (czasem nazywany „obozem przejściowym na Zieleniaku”) na terenie dawnego targu warzywnego na warszawskiej Ochocie, gdzie starała się w miarę możliwości nieść pomoc sanitarną rannym oraz pomagać głodnym. Niedługo później zostały skierowane do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulagu 121). Po trzech dobach pobytu w Pruszkowie udało się jej i jej najbliższym zbiec z obozu.
Losy po wojnie:
Ukończyła gimnazjum, a następnie studia na na Uniwersytecie Warszawskim - kierunek filologia polska.
Nazwisko po mężu:
Romana Kilarska
Miejsce pochówku:
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), kwatera 155 a, rząd 5, grób 20
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, Archiwum Historii Mówionej: Romana Kilarska „Olcha”, Warszawa, 2 lutego 2005 roku; informacja o śmierci - lista UM, 2023
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter