Pseudonim:
"Bej"
Data urodzenia:
1899-07-14
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Stopień:
cichociemny - podpułkownik saper służby stałej
Miejsce urodzenia:
Stare koło Połtawy - Ukraina
Służba wojskowa:
W latach 1919-1920 uczestniczył w walkach niepodległościowych. Oficer odrodzonego Wojska Polskiego
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
We wrześniu kierownik zapasu w Dowództwie Saperów, internowany w Rumunii.
Służba w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie:
Po ucieczce z Rumunii przedostał się do Wojska Polskiego we Francji, gdzie służył w Szefostwie Saperów. Od 1940 r. w Wielkiej Brytanii kierownik referatu w Szefostwie Motoryzacji i Broni Pancernej, następnie w sztabie 1. Korpusu Polskiego. Od lipca 1942 r. w sztabie 2. Korpusu Polskiego. 17.12.1943 r. przeniesiony do dyspozycji Oddziału VI Sztabu Naczelnego Wodza (Samodzielny Wydział Krajowy przemianowany później na Oddział Specjalny). W 1944 r. we Włoszech został przygotowany do pracy konspiracyjnej na terenie okupowanej Polski.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Przerzucony do kraju w nocy 29 / 30 maja 1944 r. w ramach operacji lądowania "Most 2" ("Wildhorn II"). "Dakota" lądowała na lądowisku "Motyl", 18 km na północny zachód od Tarnowa, koło wsi Wał Ruda w powiecie brzeskim. Po krótkim okresie aklimatyzacji otrzymał przydział do Komendy Głównej Armii Krajowej - III Oddział (Operacyjno-Szkoleniowy) - Wydział Broni Szybkich
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - III Oddział (Operacyjno-Szkoleniowy)
Odznaczenia:
Krzyż Virtuti Militari V klasy, Krzyż Niepodległości i wiele innych odznaczeń
Okoliczności śmierci:
Zaginął w czasie Powstania Warszawskiego. Dwie osoby oświadczyły, że zginął, trzecia, że został ranny i po kapitulacji wywieziony ze szpitalem do Rzeszy (źródło: Jędrzej Tucholski - "Cichociemni", PAX - Warszawa 1988 str. 299)
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter