Ryszard Stefan Brzozowski

Pseudonim:
"Krak"
Data urodzenia:
1925-08-19
Data śmierci:
2019-04-11
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Antoni - Stanisława z domu Laskowska
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od czerwca 1944 - Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Bałtyk" - kompania B-3
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Bałtyk" - kompania B-3
Szlak bojowy:
Mokotów
Odniesione rany:
Ciężko ranny 2 sierpnia 1944 - rany postrzałowe brzucha i lewej nogi, opatrywany był przy ul. Narbutta 27 przez aktorkę Elżbietę Barszczewską. Zagarnięty przez Niemców i skierowany do pracy w zakładzie "Polmin”, w którym produkowano prymitywne trumny. Pracował w nim do końca Powstania.
Losy po Powstaniu:
Po kapitulacji postarał się o przepustkę do Skolimowa (od kierownika zakładu) i udał się na poszukiwanie rodziny. W Skolimowie zastał rodziców i siostrę. Po kilku tygodniach od przybycia zaostrzył się jego stan - komplikacje po ranie postrzałowej brzucha. Operowany w Konstancinie w willi "Tabita”, gdzie był szpital niemiecki.
Losy po wojnie:
Ukończył studia medyczne, uzyskał tytuł prof. dr hab. Pracował jako ordynator Szpitala Klinicznego na ul. Czerniakowskiej w Warszawie (od 1957 roku szpital w randze Wojewódzkiego). Lekarz internista szpitala im. W. Orłowskiego, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie w latach 1984-1990, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia w latach 1969-1984, Główny Inspektor Sanitarny w latach 1969-1984, wieloletni Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych CMKP.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Miejsce pochówku :
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki)
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, nekrolog prasowy, data emisji 13.04.2019 oraz 16.04.2019
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter