Ryszard Franciszek Gordon

Pseudonim:
"Żbik"
Data urodzenia:
1930-04-02
Data śmierci:
2018-11-26
Funkcja:
łącznik
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Pseudonimy:
"Żbik", Lampart"
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczeń szkoły podstawowej J. Roszkowskiej i J. Popielewskiej w Warszawie na ul. Bagatela oraz szkoły podstawowej W. Giżyckiego w Warszawie ( Mokotów). W czasie okupacji w ramach tajnego nauczania ukończył gimnazjum do II klasy.
Udział w konspiracji 1939-1944 - harcerstwo:
Członek tajnego harcerstwa - Zawiszaków, następnie w Szarych Szeregach.Przysięgę złożył w kwietniu 1943 r. w Warszawie na ul. Wiktorskiej, szkolenia odbywał w domach prywatnych, okolicach lasów Otwockich i okolicach Podkowy Leśnej
Adres przed powstaniem:
Warszawa, ul. Puławska 132
Miejsce koncentracji na godzinę „W”:
Warszawa ul. Malczewskiego, Tyniecka, Krasickiego.
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - sztab - łącznik oficera informacyjnego pułku por. Ryszarda Osęk-Nowickiego "Mirona" i oficera wywiadu ppor. Janusza Cywińskiego ps. "Puchała"
Szlak bojowy:
Mokotów - Śródmieście - Powiśle - Czerniaków - kanały - Starówka
Odniesione rany:
Kontuzjowany w czasie przejść kanałami.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną do obozu w Pruszkowie, w czasie transportu uciekł. W czasie wyjścia z Warszawy przekazał ukryte: znaczki polowej poczty powstańczej i legitymację Halinie Urbanek, która przekazała je do muzeum.
Losy po wojnie:
Od 1946 mieszkał w Warszawie. Absolwent Liceum im. T. Reytana w Warszawie i Wyższej Szkoły Inżynierskiej H. Wawelberga i S. Rotwanda w Warszawie (po połączeniu Szkoły z Politechniką Warszawską, ukończył studia z dyplomem inżyniera mechanika).
Odznaczenia i awanse:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Armii Krajowej, Medal Zwycięstwa i Wolności. Awansowany do stopnia porucznika WP w stanie spoczynku
Miejsce pochówku :
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kw. D 18 KOL LEWE B rząd 9, grób 13
Informacje dodatkowe:
Właśc. Ryszard Franciszek Gordon h. Bydant. W Zawiszakach posługiwał się ps. "Lampart", w Baszcie - "Żbik". Łącznik HPP. Jego matka Maria Helena Gordon z domu Żmirkowska (1901-1962) od stycznia 1940 roku, we wczesnym okresie okupacji prowadziła wraz z Ireną Pawlewską pralnię Czerwonego Krzyża przy ulicy Puławskiej 132 w Warszawie. Pralnia ta była przykrywką działalności konspiracyjnej ZWZ - punktem rozdzielczym tajnej prasy, schronieniem dla członków ruchu oporu, a także miejscem etapowym dla przerzutu uciekinierów z obozów niemieckich. W domu rodziców Ryszarda Gordona przy Puławskiej 132 przed powstaniem organizowane były szkolenia podchorążówki Szarych Szeregów AK, a także mieścił się w nim magazyn broni. Odpowiedzialną za to była Irena Krystyna Gordon (po m. Żmirek) "Marta" (1922-1977).
Publikacje:
Zygmunt Gluszek „Hej Chłopcy” Zawiszacy z Szarych Szeregów, Warszawa 1998, Marian Michałowski „Jacek”: „Harcerze Mokotowa Warszawskie Szare Szeregi, Warszawa 1998 r ; Jan Rzepecki: " Wspomnienia i przyczynki historyczne.
Źródła:
MPW-baza, Archiwum rodzinne. Zdjęcie współczesne pochodzi z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.Nekrolog prasowy, data emisji 01.12.2018
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Ryszard Gordon. Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Ryszard Gordon. Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Nasz newsletter