Powrót do biogramów

Ryszard
Kossobudzki

Pseudonim
"Ryś"
Data urodzenia
1925-08-04
Data śmierci
2012-06-25
Stopień
-
Stopień
kapral
Miejsce urodzenia
Brześć
Imiona rodziców
Konstanty - Hanna
Adres przed Powstaniem Warszawskim
Warszawa ul. Hipoteczna.
Oddział
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Sienkiewicz", następnie odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Gozdawa" - kompania motorowa "Orlęta" - II pluton
Szlak bojowy
Stare Miasto - kanały - Śródmieście
Odniesione rany
Ranny na Starym Mieście.
Losy po Powstaniu
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu IV-B Mühlberg. Po udanej ucieczce z obozu jenieckiego (przez kilka dni wraz z kolegami ukrywał się w lesie) w kwietniu 1945 r. wyzwolony przez wojska amerykańskie. Z Niemiec wyjechał do Włoch, gdzie wstąpił do II Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Po zakończeniu działań we Włoszech wyjechał do Anglii. Po demobilizacji pozostał w Londynie.
Numer jeniecki
305147
Losy po wojnie
Studiował na Queen Mary College, uzyskując tytuł inżyniera. W 1956 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie zmienił nazwisko na Richard Cosby. Pracował przy projektowaniu i budowie międzystanowego systemu autostrad w Północno-Wschodniej części USA oraz przy rozbudowie znanych budynków w Waszyngtonie m.in.: budynku Senatu, Biblioteki Kongresowej oraz National Gallery of Art. O swoich wojennych przeżyciach, po 65 latach, opowiedział córce, amerykańskiej dziennikarce i postaci telewizyjnej stacji CBS - Ricie Cosby, która opisała je w książce "Quiet Hero. Secrets from My Father`s Past", New York 2010. W polskiej edycji książka ukazała się pod tytułem "Cichy bohater. Tajemnice z przeszłości mojego ojca", Kraków 2010. Pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Orderem Polonia Restituta.
Nazwisko po wojnie
Richard Cosby
Miejsce śmierci
Zmarł 25 czerwca 2012 w Alexandrii, Wirginia, USA
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram